10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

0
738

Bodrum Belediye A.Ş. Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Taner Uslu, Bodrum Belediye Meclisi Üyeleri, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt, Basın Yayın ve Medya Tasarım Birimi Sorumlusu Fikret Hıdır, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü personeli ile Bodrum’daki yerel – ulusal medya mensupları katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Medya Tasarım Birimi Sorumlusu Fikret Hıdır, “Bu organizasyonu bir gelenek haline getirdik artık. Gazetecilik çok zor bir iş. Çok zor şartlarda çalışılıyor. Özellikle mesleğe başladığım 1995 yılından bu yana her sene daha kötüye giden ama yerelde bizim en azından umut taşıdığımız, ulusal ve merkezi medyaya göre daha güçlü olduğumuza inandığım bir yerdeyiz. Bodrum tabi başka bir dünya. Hepimizin hayat görüşü farklı ama bir araya geldiğimizde konuşup birçok sorunu çözebiliyoruz. Bodrum’un menfaatlerine çalışıyoruz, önceliğimiz hep Bodrum. Gazetecilerin en sevdiği gündür 10 Ocak. Çünkü 10 Ocak çalışan gazetecilerin onurlandırıldığı en azından seslerini duyurabildiği haklarını anlatabildiği günlerdir. Bizi kırmayıp geldiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.
Etkinlikte bir konuşma yapan Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Taner Uslu, gazetecilik mesleğine emek vermiş ve şu anda hayatta olmayan gazetecileri de anmak istediğini belirtti ve şunları söyledi:
“Öncelikle böyle bir günde bizi yalnız bırakmayıp 10 Ocak’ta buraya geldiğiniz için Belediye Başkanım Mehmet Kocadon adına hepinize hoş geldiniz diyor, onun adına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü kutluyorum. Benim söylemek istediğim yaşadığımız ortamda yaşadığımız ülkemizde umarım düşüncelerinizi özgürce yazabildiğiniz günler hep sizi bekler. Çünkü düşünceleri yüzünden acı çekmesin hiç kimse. Tabi buna hakaret edenleri dahil etmiyorum. Kapalı kapılar ardında yer almasın. Çünkü herkes düşüncelerini, haberlerini özgürce yapabildiği zaman mutlu olur. Biz sizler sayesinde Bodrum Belediyesi olarak hem Bodrum’un tanıtımını yapabiliyor, hem de yaptığımız çalışmaları vatandaşlarımızla paylaşabiliyoruz. Biz basının özgürlüğüne inanıyoruz, özgürce yazabilmenizi istiyoruz. Çünkü biz şimdiye kadar yaptığınız hiçbir haberde size müdahalede bulunmadık. Bizi eleştirenler de oldu. Ama hiç kimseye bir müdahalemiz olmadı. Bundan sonra da olmayacaktır. Çünkü biz insanların özgürce düşünebildiği bir dünyada yaşamalarını istiyoruz. Bodrum en azından biraz daha şanslı. Biraz önce bundan Fikret bahsetti. Çünkü burada gerçekten özgürce düşüncelerinizi yazabiliyor, çalışabiliyorsunuz. Bodrum’da medya bir yerlere geldiyse, gazetecilik bir yerlere geldiyse tabi geçmişte bu işe emek verenler var. En başta da kaybettiklerimiz var. Hepsini rahmetle anıyorum. Bu arada burada bu görevi sürdüren tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Umarım hep çalıştığınız günler olur çalıştığınız günlerde sizleri görürüz. Hepinizin günü kutlu olsun. ” dedi.
Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ummahan Yurt da etkinliğe katılımları için medya mensuplarına teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu gece burada sizlerle olmaktan çok mutluyum. Çok zor şartlar altında görev yaptığınızı en iyi bilenlerden birisiyim. Çalışmalarınızla ilgili herhangi bir sorun, eksiklik yaşamamanız için biz hep sizin yanınızda olduk, olmaya da devam edeceğiz. Birlikte uyum içinde olduğumuzu düşünüyorum ve hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”
Bodrumlu gazeteci Zeki Özkeskin de Bodrum medyasına adına yaptığı konuşmada “Basın özgürlüğünün içinde bulunduğu durumu malum hepimiz biliyoruz. Hepimize daha güzel günlerde haber yazmamızı diliyorum. Özgürlükleri fikirleri baskı altında olmadan özgürce mesleğini sürdürmesini istiyorum. Her zaman bizim yanımızda olan, sorularımızı yanıtsız bırakmayan ve bize her sene göstermiş olduğu ilgiden ve ev sahipliğinden dolayı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a özellikle teşekkür etmek istiyorum. Şu an aramızda olmayan rahmetli olmuş bütün arkadaşlarımızı da rahmetle anıyorum. Afiyet olsun iyi eğlenceler diliyorum. ”dedi.
Yemeğe katılmaktan dolayı mutluluğunu dile getiren Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ise “Bodrum’da görev yapan çok değerli arkadaşlarım, bugün burada bulunmaktan son derece mutluyum. Fikret beni aradığında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un bir yemek organize edeceğini belirtti. Biz de dedik ki Muğla olarak niye gelmeyelim. Çünkü her seferinde Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bizim yani hep basının yanında yer almış, bize çok büyük destekler sağlamıştı. Bize destekler sağlarken tabi ki sizlere de sağlamıştır. O nedenle biz buraya koşarak geldik. Bu sabah Muğla Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu kahvaltıda da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlanan bir gün değil, bir dayanışma günü olabileceğini söyledik. Çoğu gazetecinin yazdığı yazılarla, söylediği söylemlerle tutuklu bulunduğu bir Türkiye’de 10 Ocakları, 24 Temmuzları kutlamanın mümkün olmadığını dile getirdim. Burada bulunmaktan son derece mutlu oldum bunu belirtmek istiyorum. İyi ki bu yemeği organize etmiş Bodrum Belediyesi. Çünkü benden çokça yaş büyük olan abilerim, ablalarım var, onları gördüm burada, çok mutlu oldum. Ben geceyi düzenleyen arkadaşlarımıza, başta sevgili Ummahan Hanım olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum, iyi eğlenceler diliyorum.“ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz