2 buçuk metre kar! Görüntüler Köyceğiz dağlarından

0
1580

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinin yüksek kesimlerine yağan yoğun kar bölgeye gelen dağcıların tırmanış yapmasına mani oldu. 

İzmir’in ilk dağcı kulüplerinden olan DEDAK, önceki gün 15 kişilik tırmanış ekibi ile Köyceğiz Sandıra dağına tırmanmak için hazırlıklarını tamamlamıştı. Sandıra dağına tırmanış anısını anlatan DEDAK kulübü rehberi Ali Hıdır Öz o günün deneyimlerini şöyle anlattı.

“Biz 15 kişilik bir ekip ile İzmir’den Sandras dağına tırmanmaya gelmiştik. Burada tırmanış öncesi hava koşulları uygun görünüyordu. Ekiple birlikte yola koyulduğumuzda yukarıda nasıl bir manzara ile karşılacağımızı çok da kestiremedik. Araba ile tırmanışa geçeceğimiz alana geldiğimizde 2 buçuk metre kar ile karşılaştık. Yukarıya çıktıkça hava ağaçlık bölgede daha da soğumaya başladı. bir süre sonra karların daha da yoğunlaştığını farkettik. Buraya bir süredir kar yağmış. Biz küçük takımlar halinde tırmanışa devam ederken biraz yukarıda gördüğümüz manzara bizi şaşırttı. Zirve tırmanışımız yolun kapalı olması ve 2.5 metrelik yumuşak kar oluşu ve havanın sıcak ve yağmur yağmasından dolayı zirve tırmanışımızı iptal etmek zorunda kaldık. Yumuşak kar ile tırmanış yapmak biraz tehlikeli olduğundan tırmanışımızı başka bir zamana ertelemek zorunda kaldık. Orada arkadaşlarımızla biraz manzarayı seyredip anı fotoğrafları çekildik. Zirveye tırmanamasak dahi bu manzarada oldukça keyif aldık. “

Sandars Dağı hakkında: Muğla-Denizli / Erenler Doruğu

Yöresinde yaşayanların içsel bağlar kurduğu, karaçam ormanlarıyla kaplı, nice canlının sığınağı heybetli bir kütle. Boyu 34 metreyi bulan dev bir mezarın yer aldığı efsaneler saçan bir doruk. Eren saydıkları Çiçek Baba’ya ulaşmak için her yıl ağustos ayında yalçın tepelere tırmanıp taşlara yazma bağlayan, çevreye buğday saçan insanlar. Muğla ve Denizli arasında yayılan, Anadolu’nun en bakir köşelerinden Sandras Dağı, kadim âdet ve kültürlerin yuvası olarak biliniyor.

Son paragraf kaynak: Yusuf Erkan / Atlas Dergisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz