Araç muayenesine giderken dikkat edilmesi gerekenler

0
1191

Bilindiği üzere motorlu araçların belirli sürelerde muayeneleri oluyor. Konacık sanayi sitesinin 100 metre yukarısında bulunan TÜVTÜRK  muayene istasyonunda bu işlem yapılıyor. Bu işlemi yaptırırken geriye eli boş dönmemek veya muayenede kalmamak için muayene öncesi dikkat edilmesi gereken bir kaç adımı paylaşalım.

 

Muayene öncesi için önemli 10 adım:

1. Mutlaka ücretsiz randevunuzu alın!  

Muyeneye gitmeden önce www.tuvturk.com.tr internet sitesinden ve 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezimizden ücretsiz olarak alınabilmektedir.

2. Büyükşehirler merkezlerindeki yoğun istasyonlara randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırın, zaman planınızı buna göre yapın…  
TÜVTÜRK internet sitesi veya çağrı merkezinden alınan randevu saati, muayenenin başlama saatini değil, araç sahibinin müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir.

3. Vergi veya trafik cezalarınızı mutlaka kontrol edin, borcunuz varsa ödemeden muayeneye gelmeyin!

Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılmaktadır ve trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları sorgulanmaktadır. Borcu olan araçların randevu alınsa dahi, muayenesi yapılamamaktadır. Bu nedenle, araç sahiplerine randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra eğer borç varsa mutlaka ödeyerek gelmelerini hatırlatırız.

4. Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümünüzü kontrol edin! Bu hizmeti TÜVTÜRK istasyonlarından da alabilirsiniz.

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmektedir. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.

5. Ruhsatınızı, kimliğinizi, zorunlu trafik sigortası ve diğer zorunlu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun

İstasyonlara muayene hizmeti için  gelirken, aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve trafik sigortası yanınızda olmalıdır. Aracınız LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması Hafif Kusur olarak değerlendirilmektedir.

6. Araç size ait değilse, gerekli ek belgeleri mutlaka beraberinizde getirin.

Getireceğiniz araç size ait değilse, vekalet durumunu gösterir belgeleri mutlaka beraberinizde getirin. Gerçek kişiler ve şirketler için farklı durumlarla ilgili detaylı bilgi için www.tuvturk.com.tr den bilgi alabilirsiniz…

7.  Tadilat muayenesi için geliyorsanız, ilgili belgelerinizi mutlaka yanınızda bulundurun.

Eğer aracınızda bir tadilat yapılmış ise, Tadilat Muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak Gaz Sızdırmazlık Raporu ve  Montaj Tespit Raporu (LPG/CNG takılarak tadilat projeleri ile istasyona başvuran müşterilerimiz için gerekmektedir), yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenmektedir.

8. Tüm ödemelerin nakit olduğunu unutmayın!

Kredi kartı veya benzer kartlarla ödeme yapılamıyor. Ödemeler nakit olarak alınmaktadır.

9. Muayenenizi geciktirmeyin, fazla ücret ödemeyin!

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene süreci geçirilen araçlardan,  gecikilen her ay için yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir. Bu rakam bir ay gecikme için 35 TL’dir.

10. Muayeneye gelmeden önce, gerekli ekipmanları mutlaka kontrol edin.

Araç muayene sırasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ( aracın cins ve kullanım amacına göre adet ve miktarı değişmektedir; detaylı bilgi için www.tuvturk.com.tr) ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol edilir, bunların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirilir.

Patlamayan lastik veya lastik tamir takımı bulunan araçlar gibi orjinalinde stepne bulunmayan araçlarda stepne bulundurulması zorunlu değildir.

Motosiklet sahiplerinin muayeneye gelirken kasklarını da getirmeleri zorunludur. Ayrıca motosikletlerin veya araçların plaka bölümünde bir civata dahi olması durumunda ağır kusurlu olarak muayenede kalıyor ve şoförler odasından 35 liraya plaka bastırıp 1 aylık süre içerisinde tekrar muayeneye gidebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz