Belediye onarmayınca vatandaş kolları sıvadı

0
1392

Bodrum’da geçen kış yaşanan sel felaketinin ardından altyapı yetersizliği ve alınmayan önlemlerden dolayı bazı evler hasar görmüş, bazı evlerde ve derelerde istinat duvarları çökmüştü. Yaşanan selin ardından mağdurlar ziyaret edilerek hasar tespit çalışması yapılmıştı.

Konuyla ilgili bir süredir Bodrum Times’a ulaşan bazı vatandaşlar “sel yaşanalı neredeyse 1 yıl oldu ancak yetkililer bakım onarım çalışması için belirttikleri tarihte bize uğramadılar. Yıkılan istinat duvarı, dere kenarlarında bulunan yığıntılar öylece duruyor şeklinde serzenişte bulunuyorlar. Bodrum’da bazı evlerin selden dolayı yıkılan istinat duvarları, çeşitli yerlerde ev ve işyerlerinin zarar görmesi ve yağışlı havaların da gelmesiyle bu yıl da yaşanabilecekler Bodrumluları korkutuyor.

Yokuşbaşı mahallesindeki bir kaç ev sahibi Bodrum Times’a ulaşarak mağdur olduklarını ifade ettiler. Geçtiğimiz yıl Bodrum’da yaşanan selden etkilenerek evlerini su bastığını dile getiren Fevzi Tunç konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Geçen sene mahallemizin civarındaki yollar üzerindeki mazgalların dolmuş olması sebebiyle oluşan sel suları bahçemize ve evlerimize doldu. 10 yıldır bir şey olmayan evimizi geçen yıl su bastı. İçeride oturan kiracımız boğuluyordu, komşularımız kurtarmışlar. Yukarıda dağlardan gelen yağmur suyu dere islahı yapılmadığı ve giderler tıkalı olduğu için bu mağduriyeti yaşadık. Ardından ekipler gelmiş, hem dere ıslah edilecek hem de bu yıkılan yerler yapılacak denmişti ancak 1 yıldır bekliyoruz. Ortada bir yığıntı var ve öyle kaldı. Bize verilen sözler tutulmadı. Ekim ayındayız ve yağmurlar yine başladı. Biz de belediyenin yapmadığını kendimiz yaptırmaya karar verdik. Kepçe kiraladık, işçi tuttuk ve istinat duvarını ördürüyoruz. Bu yapılmaz ise yağış esnasında evi yine su basabilir. Gerçi yanda bir gider var oralarda çok temiz değil. Su gitmesi gereken yeri bulamadığında yine taşacaktır. Sorumluluk sahibi olanların buraya bir el atmasını istiyoruz” dedi.

Bir diğer ev sahibi Kahraman Akay ise “Belediye ekipleri bu dereyi ıslah edeceklerini söylemişlerdi. Yukarıdan gelen derenin bir gider borusu da buradan geçiyor. Islah etmek için gelen giden yok. Sel bastığı vakit evin duvarlarından şelale gibi su akıyordu. Evleri 1 buçuk metre kadar su bastı ama hala belediye buraya bir müdahalede bulunmuyor. Yukarıdaki evlerin foseptiği de buraya akıyor. Buralar zamanında dere idi. Belediyeler burayı dükkanlarla doldurdu. Kiraya verdi. Ondan sonra evlerimizi su basmaya başladı. Biz 10 yıl önce imza toplamıştık, dere ıslah edilsin diye. Yukarıyı yaptılar, bizim burayı bitirmeden bıraktılar. Aynı şeyleri yaşamamak için belediyemizi göreve çağırıyoruz” dedi.

Öte yandan Bodrum belediyesi ekipleri geçtiğimiz hafta yarımadanın çeşitli yerlerinde derelerin ve  giderlerin geniş çaplı temizliğinin yapıldığını duyurmuştu. Bu haberi gören bir çok vatandaş bizim buralara gelen giden yok. Yağmurlar yaklaşıyor, bizim mahalleye gelmediler hala şeklindeki serzenişleri de devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz