Bir değişik Marcus!

0
1005

Bu gördüğünüz değişik tarzı olan arkadaş İrlandalı Marcus. Bodrum’da Kale caddesinde  görüntülendi. Üzerindekilerle Bodrum’a tatile gelmiş. Havalimanında Bodrum’a uçmaya hazırlanırken üzerinde yine bu kıyafetle olduğunu söyledi ve ekledi.

“Bu kıyafetim ile x-ray’den geçmem için yarım saat metal olan her şeyi çıkartmamı bekliyorlar. Doğal olarak bir anda etrafınızda yüzlerce insan toplanıyor ve fotoğraf çekmeye başlıyorlar. Bu aslında bir çeşit eylem”

Ayaküstü sohbet ettiğimiz Marcus tarzı ile ilgili şunları söyledi.

“Ben İrlanda vatandaşıyım. Ailem ile birlikte İrlanda’da yaşıyorum. Bodrum’a ilk defa tatil için geldim. Bu tarz giyim görebileceğiniz herkesin dikkatini çekiyor ve bu tüm dünyada böyle. Biraz zor oluyor tabi bütün bunların bir kıyafet aksesuarı olduğunu anlatmak. Görüntümün büyük çoğunluğa alışılmadık olduğunu biliyorum. Ben her daim bu tarzda giyinirim. Bana gayet normal hissettiriyor. İnsanlara bu farklılığı bazen izah etmeniz gerekebiliyor ve farklı bakanlar, bu adam delirmiş diyenler de oluyor. Zaman zaman beni durdurup neden böyle giyindiğimi soruyorlar. Çevremizdeki insanlara baktığımızda herkes ortalama aynı tarz şeyleri giyiyor. Ben biraz farklı olmasını istedim ve 21 yaşından itibaren bu şekilde giyiniyor, her yerde bu tarzda dolaşıyorum. Bütün ailem ve dostlarım benim bu tarzda giyimime alıştı. Gerçi bu halde iken de açıkçası pek dostum olduğunu söyleyemem. Bir kaç arkadaşım ve ailem dışında pek kimse ile vakit geçirmiyorum. Çünkü bu görüntüm insanlara aykırı geliyor. İlk zamanda insanlar nasıl giyiniyordu bunu pek bilemiyoruz ancak eminim ki birbirlerini giydikleri, içtikleri veya hoşlandığı şeyler ile ilgili yargılamadıkları kesin. İnsanların ön yargıları dünyayı bugün bizim bulunduğumuz hale getirdi. Toplumların algısı belli tarzlarda olduğu için alışılmadık en ufak bir şey görüldüğünde dikkat odağı oluyorsunuz. Bundan keyif aldığım söylenemez ancak konu anarşistlik bildiğiniz gibi her koşulda her türlü otoriteyi reddetmek olduğunda bir nebze de olsa bir ışık yaktığımı düşünüyorum. Başkalarının dayattığı bir modele girmek biz insanın kendisine ihanet olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu konuda sizinle gün boyu sohbet edebilirim diyen Marcus “Beni ilginç buldunuz ve yanıma geldiniz. Burada yürüyüp klasik giyinen herhangi biri ile sohbet etmeniz gerekse ömrünüz onlarla konuşmakla geçer. Ben sizin gibi insanlarla ayaküstü sohbet ederek yaşamımı sürdürüyorum. Onlarla düşüncelerimi paylaşıyorum. Her gün onlarca farklı karakterler ama aslında birbirinin aynısı. Doğada da öyle değil mi. Doğaya baktığınızda dahi bir çok madde gözünüzün alabildiği her şey birbirine benzer. Benim tarzım bu. Kimseye yada bir şeye benzemeyerek kendime bezenmek. Gecelik bir elbisem var. Bazen akşamları alışverişe çıkıyorum onunla. Üzerinde gece gökyüzünde görebildiğimiz, göremediklerimiz ve hayal edebildiğimiz bir çok şey var. Onu çok seviyorum ve görseniz sizin de düşünceleriniz değişebilir. Beni gördüklerinde korkanlara rastladım. Tuhaf tuhaf bakan insanlar. Korkulacak bir şey yok görüyorsunuz. Bizi varoluşumuzun dışına iten önyargılı algılarımız. Dünya şu anda kendimizi yaşamak için harika bir yer”

Ve Marcus gözden kaybolur.

Marcus’un üzerinde seçebildiklerimiz: Piercing, küpe, bileklik, anahtarlık, kolye, zincir, kendir, saç tokası, kola açma halkası, nazar boncuğu, pet şişe kapak halkası, bir başka çeşit anahtarlık, askerden aşırdığı metal maşrufa kapağı, renkli çaput, izole bant, düdük 🙂

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz