Bodrum rüzgarı Ecem’i Türkiye’nin gurur yaptı

0
789
Galatasaray sporcusu olan milli yelkenci Ecem Güzel, Japonya’da yapılan Laser Radial Dünya Şampiyonası’nda 10. olarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı. Sarı-kırmızılı kulübün tarihine geçen Güzel, yelken şubesinin olimpiyatlarda yer alacak ilk kadın sporcusu oldu.

Uzun zamandır Bodrum’da yaşayan 24 yaşındaki başarılı yelkenci Ecem Güzel, bir televizyon kanalına verdiği röportajda şunları söyledi.

“Yelkene 2005 yılında Bodrum’da başladım. O zamanlar İstanbul’da yaşıyorduk. 2 yıl için tatile gitmiştik. Bir tanıdığımızın kızı da Optimist kursuna gidiyormuş. ben yelken olduğunu bilmiyorum tabi. Optimist adı Bana çok cezbedici geldi 10 yaşındaki çocuk için. Optimist ne, ben kursa gitmek istiyorum derken meraktan Optimst kursuna başladım. Yelkenli tekne olduğunu bilsem herhalde korkar istemez, başlamazdım.  Ardından İstanbul’a döndük. Yazları devam ettim ama çok kısa bir süre oldu. Ondan sonra annemin işi nedeni ile Bodrum’a taşındık Bodrum’a taşınınca tabii yine aksilikler kulüp sorunları antrenörü sıkıntıları devam etti. Çok bağlıydım ama tam olarak yapamıyordum. azmedip devamlı antrenmalara  gittim, hiç bırakmadım 2009 yılında da yarışmaya başladım. Hala da aynı sınıfta yarışıyorum. Başarımı çabaya borçluyum. Başarmak için kaybedecek bir şeyim yoktu ve her şeyimi vermem gerekiyordu ve devam ettim. Nihayetinde ülkemiz adına bir dereceye girerek 10. oldum. Çok heyecanlıyım, mutluyum” dedi.

Milli yelkenci Ecem Güzel, 19-24 Temmuz tarihleri arasında Sakaiminato-City Japonya’da düzenlenen Laser Radial Dünya Şampiyonası’nda 10. olarak tamamladığı yarış sonunda 2020 Tokyo Olimpiyatları’na seçilme başarısı gösterdi. Ecem, 49 ülkeden 111 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada elde ettiği 120 net puanla 10. sırada yer aldı.

Olimpiyat seçmesini kazanan ilk yelken sporcusu olan Ecem, aynı zamanda Galatasaray Yelken Şubesi’nden Olimpiyatlar’a katılacak ilk kadın sporcu olarak da tarihe geçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz