Bodrum türküleri yetim kaldı

0
1280

Bodrum hakiminin ölümünün ardından “Bodrumlular erken içer ekini” adlı türküyü besteleyen ve yine bir çok beste yaparak türkü söyleyen Mustafa Bacaksız, dün tedavi gördüğü hastane de yaşamını yitirdi.

Yeniköylü Mustafa Bacaksız bugün öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından mumcularda toprağa verildi.

Mustafa Bacaksız kimdir?

1930 YILINDA MUMCULAR KÖYÜ’NÜN YENİKÖY MAHALLESİNDE DOĞDU. AŞIKLAR SÜLALESİNDEN GELEN BABASI BİR DİN HOCASIYDI. İKİSİ KIZ BEŞ KARDEŞLERDİ.

MUSTAFA BACAKSIZ KÜÇÜK YAŞTA MÜZİKLE İLGİLENMEYE BAŞLADI. DÜĞÜNLERDE HEP MÜZİSYENLERİN YANINA OTURUR, ONLARIN NASIL ÇALDIKLARINI İNCELERDİ. DAHA İLKOKULA GİDERKEN DARBUKA ÇALMAYA BAŞLADI. DAHA SONRA KEMAN ÖĞRENDİ.

ASKERDEYKEN CÜMBÜŞ ÇALMAYI ÖĞRENEN ÇELİK DAYI MUSTAFA BACAKSIZ, ASKERDEN GELİNCE DÜĞÜNLERDE CÜMBÜŞ ÇALMAYA DEVAM ETTİ. ÇEVREDE “CÜMBÜŞÇÜ ÇELİK” LAKABI İLE ÜN SALDI.

ZAMAN ZAMAN KLARNET VE ZURNA ÇALMAYI DENEDİ. GENELLİKLE MUMCULAR ÇEVRESİNDEKİ DÜĞÜNLERDE ÇALAN MUSTAFA BACAKSIZ, DAVULCU KAZIM BAYRAM, KEMANCI MEHMET ÇANGIR, KEMANCI HALİL, ÇALGICI HATÇE, ÇALGICI RAZİYE, SEHA ERGENE VE DAHA BİR ÇOK MÜZİSYEN İLE BİRLİKTE ÇALIŞTI.

ASKER DÖNÜŞÜ EVLENEN ÇELİK DAYI MUSTAFA BACAKSIZ’IN İKİ ERKEK VE ÜÇ KIZ EVLADI OLMUŞTUR.

“BODRUM HAKİMİ”, “KARAOVA DÜĞÜNÜ”, “HAYITLIDAN ÇIKTIM” VE BUNA BENZER PEK ÇOK TÜRKÜNÜN BESTEKARIDIR. BİR ÇOK MANİ VE ŞİİRİ OLAN MUSTAFA BACAKSIZ AYNI ZAMANDA BİR BESTEKAR VE OZANDI. HER ORTAMDA MANİ DÜZME YETENEĞİ VARDI.

BABASINI 1985’TE KAYBEDİNCE MÜZİĞİ DE BIRAKMIŞTIR. 55 SENE MÜZİSYENLİK YAPAN ÇELİK DAYI MUSTAFA BACAKSIZ, MUMCULAR YENİKÖY MAHALLESİNDE EŞİ İLE BİRLİKTE YAŞADIĞI BİLİNİYORDU.

Mustafa Bacaksız video linki: https://www.youtube.com/watch?v=6iyZB_PuxT4

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz