Esnaflık da turizm de eskisi gibi değil!

0
827

Yaklaşık yarım asırdır Bodrum’da el yapımı sandalet İbrahim Güner esnaf olarak Bodrum’daki son gelişmeleri ve eskiden beri süregelen bir takım sorunları dile getirdi.

1970 yılından bu yana Bodrum’da el yapımı sandalet yapan Taban Sandalet’in kurucusu İbrahim Günen gazetemize röportaj vererek şunları söyledi.

Bodrum’da bu işte Ali güven usta sayesinde meslek sahibi olduk. 35 yıldır bu mesleği sürdürüyorum. Biz taban sandalet olarak tamamen el yapımı sandaletlerde işlenen boncuk, metal ve iğne oyaları ile yerli yabancı herkese hitap eden ürünler ortaya koyuyoruz. Taban Sandalet’de sipariş üzerine kişiye özel tasarımlar da yapabiliyoruz. Bodrum sandaletleri dana derisinden yapıldığından ayak sağlığı için de birebir. Kullandığımız deri en az 1 sene palamut ve çam kabuğu ile suyun içinde beklettikten sonra işleyip sandalet yapımına başlıyoruz. Bu yüzden Bodrum sandaletlerimiz ayağı terletmiyor, ne mantar yapıyor ne de koku. Yeni nesil gençlere de bu işi öğretmek için elimizden geleni yapıyoruz ancak son zamanlarda imitasyon ürünlerinin çoğalmasıyla insanlar artık el emeğine önem vermeye başladılar. Bir sokakta aynısının benzeri dükkanların birden fazla açılması pasta dilimlerinin küçülttü. Bodrum’da eskiden ev pansiyonları vardı ve turizm gayet iyiydi. Bugün baktığınızda neredeyse her yerde eğlence merkezi var ve insanlar Bodrum merkeze gelmeye pek ihtiyaç duymuyor gibi. Tatilciler 10 gün kalıyorsa ancak bir günlerini merkeze inerek geçirebiliyorlar. Bir Halikarnas disko vardı oranın havasıyla burası canlanırdı. Şimdi kapatıldıktan sonra yoğunluk azaldı” dedi.

El yapımı sandaletin 50 yıl sonra devam edemeyeceğiniden kaygı duyan Günen sözlerine şöyle devam etti.

“Burada masraf çok dükkan kiraları da yüksek. Bodrum’da turizm 12 ay değil. Mayıs’ta başlayan sezon Eylül’de bitiyor. Mesela Mayıs daha iyi geçerken Haziran öyle geçmiyor. Geriye kalan Temmuz, Ağustos, Eylül . Bu 3 ayda kurtarabilirsen kurtarırsınız. Bodrum’da turizmin daha uzun sürmesi ile ilgili ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Sandaletlerin fiyatlarına ve müşterilerin görüşlerini de dile getiren Günen “Biz meslek erbabı olarak çıkardığımız ürünleri bizzat müşterimizin önünde yapıyoruz. Caddede bir tek bizi görürsünüz bu şekilde işini yapan. Fiyatlarımız bazılarına yüksek geliyor ama onlar da haklı. Otelleri herşey dahil sistemi esnafın en büyük sıkıntılarından. Eskiden çuvalla sandaletler gönderirdik şehir ve yutdışına. Şimdi bir kutuya koyuyorsun, aman ezilmesin, aman bir şey olmasın diyerek postalıyorsunuz. Eskiden gümbür gümbür yüzlerce sandalet postalanırdı”

Belediyeye ait kafelere de değinmek istiyorum diyen Günen “Şimdi belediye kafeleri güzel fakat self servis olayı bitirilmeli. Çünkü adam geliyor kafeye self servis oturuyor orada insan yok ki sen ne içiyorsun ne yapıyorsun diye soran yok. Adam sabahtan akşama kadar orada otursa ne yapıyorsun diye soracak kimse de yok. Bu durum belediyemizin zararına mı yoksa yarına mı olur bilemem artık Sahile 2 garson koyulsa daha çok satış yapılacağını düşünüyorum aynı şekilde cafenin içinde de garson gerekiyor bence ki bu belediyenin yararlı olur diye düşünüyorum. şimdi sezlongları kaldırdılar. İnsanlar yerde oturuyor. Yandaki işletmede tatilci keyifle rahatça tatilini yapıyor da halk uygun şekilde neden bunu yapamasın. Şezlong olmayınca insanlar kafeden indirdikleri sandalyede oturuyorlar. Bu defa çalışanlar duruma müdahale etmek zorunda kalırken yine bir sürtüşme olabiliyor. Ben savunduğum fikir ise, oraya sabah akşam şezlongları ve şemsiyeleri koyup kaldıracak bir genç görevlendirilse hem bir iki işçi ekmek yiyecek hemde daha güzel hizmet verilmiş olacak”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz