Bodrum’un boyu kaç?

0
935

Bodrum Bodrum… Yıllarımı verdiğim, annemi emanet ettiğim, denizinde gömülmek istediğim, de gidinin goca Bodrum’u de! Fotoğraflar çok şey anlatıyor ama birkaç cümle de biz kuracağız, çünkü içimiz yanıyor ve biraz da suçluluk hissediyoruz. .
Görselleri medyadan mütemadiyen bulduk yani özenle seçilmiş değiller. Dikkatinizi çekti mi? Gör-sele yansıyan tüm plakalar 34..
Aslında dedik ya fotoğraflar çok şey anlatıyor. Efendim biz büyük şehir insanları kendi şehrimizde okur, iş, kariyer vs şehrimizde planlar, tatillerde genel olarak Ege kasabalarına “kaçarız”. Evet kaçarız. Kendi şehirlerimiz bizi kaçıracak kadar tükendi ve biz tüketiyoruz; yaşamı, sevgiyi, saygıyı, doğayı.Şehirlerden doğala kaçıp, sonra oraya yerleşme kararı alıp kısa zaman sonra da alıştığımız konforu orada sağlamaya çalışıyoruz. Hep böyle başlar:
– a ne güzel bir yer burada insan yaşlanmaz, burada ölmek istiyorum. Bıktım trafikten, kalabalıktan, betondan, AVM’den. Küçük bir köy evi alır yaşarız. HOME ofisten işleri yürütürüz.
Sonra ki aşama:
– a ama bu evde dolap az yaptıralım, jakuzi yok alalım, bahçede örümcek var ilaçlayalım, yolları bozuk; jip lazım. Örnekler uzar.
Sonra ne mi oluyor? Arz/ Talep meselesi; jakuzi talebini karşılamak için yine bir diğer büyük şehir insanı oraya dev yapı market açıyor. Talep arttıkça bunlar çoğalıyor. Orası da şehirleşiyor. .
Yani şehir insanı konfor alanı dışına çıkamıyor. Sadece “mış” gibi yapıyor. Parmak arası terlik, çiçekli gömlek giyiyor ama bakkala arabayla gidiyor bir de Bodrum trafiğinden şikayet ediyor. Tam bir ironi!
Bizim doğa ve doğal sevgimiz hatta hayvan sevgimiz bile “mış” gibi. Öğrenilmiş bir sevgi. Kedi sever birinin, köpeği taşlaması gibi kazığı kendine yontmaktan öteye gidemiyor. Biat edeni, şekle sokabildiğini seviyor.
Bodrum’u bu hale biz getirdik.
Biz küçükken yol yoktu, yol yokken sel yoktu, trafik yoktu. Toprak suyu çekerdi, patika yolun çilesini öyle herkes çekmez, ipini koparan gelmezdi.
Bir yeri bitirmek için kolay ulaşım sağlamak yeterlidir .

Velhasıl bizim aşkımız Bodrum’a XL, ama Bodrum’un boyu kaç?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz