Bodrum’un en büyük kaçak yapısını inceledi

0
5494

Bayram’da tatil için Marmaris’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüşte rotasını sürpriz bir şekilde Bodrum’a çevirerek, dün Bodrum semalarında yarımadanın en büyük kaçak yapısını inceledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gündoğan Çetili burnunda mahkemenin mühürlemesine rağmen devam eden ve özellikle Bodrumluların tepkisine neden olan Besa A.Ş’nin kaçak projesi The BO Viera’yı yaklaşık 20 dakika helikopterle havadan inceledi.

Erdoğan’ın helikopterle proje alanına yakınlaşarak izlediği inşaat, eski Ankara Ticaret Odası Başkanı olan ve hükümete yakınlığıyla bilinen Salih Bezci’ye ait Besa Grup’un THE BO VIERA otel projesi. Bodrum’un en bakir koylarından biri olan lüks proje için, firma denizi doldurmuş ve tepkilere neden olmuştu. Vatandaşların şikayeti üzerine inşaat mahkemeye taşınmış ve 11/03/2019 tarihinde Bakanlık emri ile Muğla Valiliğince kaçak- ilave yapı ve izinsiz deniz doldurma sebebiyle, inşaatı durdurulmuş ve mühürlenmişti.

Tüm uygunsuz işlemlere rağmen inşaat hızla devam ediyor.

Bodrum yarımadasında Kalamar balık üreme merkezi olarak bilinen yere vahşice yapılan doğa katliamı bir yandan bütün koyu diğer yandan da balık üreme alanlarını yok edecek potansiyel bir tehlike. Akdeniz efsanelerinde ölmez ağaç olarak adlandırılan onlarca zeytin ağaclarının katledildiği projede yaklaşık 50 metreye kadar denize de dolgu yapıldığı biliniyor. Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmeyen vahşi betonlaşma ile deniz ve çevre kirliliği riski telafi edilemez boyutlara ulaştı. Deniz tonlarca molozlarla dolduruldu. Yemyeşil olan koy adeta beton yığını haline döndü. 2005 yılında imara açılan bölgedeki proje 150 dönüm arazi üzerinde yer alacak.

[Haber görseli]‘Neden inceledi’ sorusu

Bakanlar Kurulu kararıyla verilen özel izinle inşasına başlanan ve kaçak yapı olduğu için mühürlenen , geçen ay lansman yapan firma tepkileri üzerine çekerken Erdoğan’ın güzergah olmadığı halde helikopterle inşaat üzerinde uçması ve incelemesi dikkat çekti. Erdoğan’ın helikopterle bölgede uçma görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. Bodrum’da inşaat emsallerinin kat kat üzerinde olan 400 konut otel inşaatı ile ortaya çıkan tesise tepkiler her geçen gün büyüyerek artıyor. Müteahhitlere verilen izin ve ortaya çıkan vahametin sorumluluğu da Bakanlar Kurulu’nu zor durumda bırakıyor. Erdoğan’ın Bodrum’un en güzel koylarından birini betona gömen inşaatı neden incelediği ve nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz