Bodrum’un en büyük tirhandili denize iniyor…

0
2922

Asırlardır akdenizde kıçı-başı bir olarak tabir edilen ve Bodrum’da ilk olarak Giritliler tarafından üretilegelen ahşap tirhandil tekneler Bodrum’un simgelerinden biri. Sözlükteki anlamıyla “Yelken ve kürekle yürütülen, genellikle Bodrum’a özgü dayanıklı ve zarif tekne türü olan tirhandilde Bodrum için bir ilk yapıldı.

Yapımına bir yıl önce marangoz Mustafa Özkeskin tarafından başlanan 6,70 cm genişliği 21 metre uzunluğundaki tirhandilin Kızılağaç’taki çalışmaları sona erdi. Denize inmek için son rötuşları yapılmak üzere Yalıçiftlik’e götürülen tirhandil önümüzdeki yaz sezonunda denizde yüzdürülmesi planlanıyor. Tirhandilin sahibi Nebil Ağan tirhandil ile ilgili şunları söyledi.

“Teknemize 1 yıl önce Mustafa Özkeskin ustamız ile başladık. Bugün büyük bir kısmı tamamlanmış durumda. Tirhandil 21 metre ve 450 beygir güce sahip 3 kabinli Bodrum’un en büyük tirhandili. Daha önce bu uzunlukta bir tirhandil yapılmamış. Bir ilki yaptık ve mutluyuz. Teknenin mimarı Mustafa usta bu işlerin öncülerindendir. Burada teknenin büyük kısım işleri bitti. Bugün motor aksamları ve son dokunuşları için Yalıçiftlik’e  götüreceğiz.  Bu sezon denize indireceğiz. Güzel olacak ve Bodrum’a da yakışan teknelerden olacak.”

 

Tirhandil ülkemize nasıl ve nereden geldi?. Tirhandil ustalarımız kimler?

 

Kaynak: vikiderya.org

Yücel Köyağasıoğlu’ndan dinliyoruz yeniden;

– Bodrum’da ki Osmanlı Tersanesi kalktıktan sonra bu civarlarda, neredeyse Çanakkale’den Antalya’ya kadar hiç bir imalathane kalmadı, tekne yapılmıyordu. Çok sonraları Güllük’teki deniz fenerinin emekli bekçisi ve eski bir tirhandil ustası olan Mehmet Nami Uyav’ın dedesi Namilerin Mehmet kafasına koymuş. Kalkmış Yunan adası Kalimnos’a gitmiş ve tekne yapımını öğrenmiş. O zamanlar tirhandil revaçta tabii. Gelmiş bir tirhandil yapmış kendisine ama babası tekneyi, mavnaya benzetip beğenmediği, için yakmaya kalkışmış. Altından girip üstünden çıkmışlar ikna etmişler, yakmaması için. Böylece buralarda yeniden tekne yapımına başlanmış.

Ardından Ziya Usta geliyor; Namilerin Mehmet’in çırağı olan Ziya Güvendiren.

Bodrum ahşap tekne yapımına yetişen bir çok büyük ustanın usta olmasına büyük emeği geçen, Aksona Mehmet’in deyişiyle “yattığı yer cennet olası” unutulmaz Ziya Usta’nın yaptığı tirhandiller hala dillerde ve denizlerde. Ziya Usta’nın yetiştirdiği ve sonrasında onların yetiştirdiği bir çok usta hala tekne imalatlarını sürdürüyor Bodrum İçmeler’de. Çolak Erol, İlkay Mıstık, Erol ve oğlu İsmail Özyurt, Kıvırcık Mustafa, Namilerin Mehmet’in torunu Mehmet Nami Uyav, Küçük Ziya bunların başında geliyor yine Ziya Usta’nın çırağı olan Ali Kemal Denizaslanı ise şimdilerde yaptığı tirhandil ve gulet maketleriyle tanınıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz