Bu gece başlıyor, cumaya kadar yağış var…

0
898

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu gece yarısından itibaren Kıyı egeyi etkisi altına alacak sağanak yağış uyarısı yaptı. Meteoroloji yetkilileri, yapılan uyarıda şu ifadelere yer verdi.

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece yarısındandan itibaren Kıyı Ege’de görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, İzmir’in batı (Çesme, Karaburun, Urla, Menderes, Seferihisar, Torbalı, Selcuk), Aydın’ın kıyı (Söke, Kuşadası, Didim) ve Muğla’nın batı (Datça, Bodrum, Milas ve Marmaris) ilçelerinde kuvvetli sağanak yağış (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve küçük çağlı dolu yağışı gibi olumsuzluklara kaşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

Genel Durum

Yurdumuzun 22 Kasım Cuma ve 25 Kasım Pazartesi günleri Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı sistemlerin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Uzun süredir ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, yağışlı sistemlerin etkisiyle, Cuma gününden itibaren azalarak mevsim normallerine düşmesi bekleniyor.

22 Kasım Cuma ve 23 Kasım Cumartesi günleri Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde görülecek yağışların 24 Kasım Pazar günü etkisini kaybetmesi bekleniyor.

25 Kasım Pazartesi gününden itibaren ise Orta Akdeniz üzerinden gelecek alçak basınç merkezi ve cephe sistemlerinin etkisiyle ülkemizin yeni bir yağışlı sistemin etkisine gireceği ve bu yağışların yurdun büyük bir bölümünde görüleceği tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz