Bu süreçte sağlıklı kalmak için yapılabilecek öneriler…

0
844

Bu yazıda sizlerle yaşanan süreç ile ilgili edindiğimiz bilgileri paylaşacağız. Okuyucularımız bilirler; salgın süresince coronavirüs ile ilgili bir haber yapmadık. Sadece salgının vesile olduğu bir kaç güzel haberi sizlerle paylaştık.

Kötü gibi görülebilen her durumda bizim için iyi bir şeyler vardır ama biz bunu bazen göremeyebiliyoruz. İnsanız; bazen odağımız kayabiliyor ama elimizden geldiğince kendi içimize odaklanmalıyız. Tarihteki en büyük değişimler hep içeriden olmuştur. Aslında ihtiyacımız olan tüm bilgi bilgi özümüzde mevcut. Sadece ona ulaşmak gerekiyor.

Biz Bodrum Times olarak yönümüzü daha iyi şeylere, okunduğunda okuyucuya, paylaşıldığında da haberdar olacak herkese iyi anlamda dokunacak içerikler yayınlama gayretindeyiz. Bazen bize gönderilen bilgileri, fotoğrafları, haber hattımıza gelen konuları, bazen bizim gördüğümüz bazen de kamuoyuna kulak vererek daha iyi olması gerektiğini düşündüğümüz durumları işleyip iyileşmesi adına yayınlıyoruz. Haziran ayında yayınımızın 7. yılına giriyoruz. Bu süreçte basılı yayınımızı yarımadanın her yerine ulaştırmaya çalıştık. Bir süredir de dijital platformlar üzerinden doğru içerikler üretmeye çalışıyoruz ancak bu konuda daha çok çalışmamız gerektiği net olarak görülüyor. Yine de bugün Bodrum’un büyük bir kısmı bizden haberdar ve bundan dolayı mutluyuz. İyi şeylerin çığlığını yayıyoruz ve bu yolda güzel destek  alıyoruz. Bu konuda yine örnek bir kaç internet sitesi var Bodrum’da. Onlara da şükranlarımızı sunuyoruz. Yayıncı olarak toplum için fayda sağlayacak, toplumun hayatını kolaylaştıracak bir çizgi oluşturma çabasındayız. Bunun kime neye göre kısmı takip edenlerin veya sayfalarımızda kısa bir gezinti yapanların kolaylıkla anlayabileceği bir durum. Gördüğümüz güzel şeyleri okuyucu ve izleyiciler ile paylaşıp bir kelebek etkisi yaratarak koşulları iyileştirme durumu bizimkisi.

 

Salgın ile ilgili yazılacak çok şey var belki ama biz iyiye odaklanıyoruz. Son bir haftadır yaptığımız araştırmalardan edindiğimiz bilgileri sağlıklı kalmak için bağışıklık kazanabileceğimiz bir kaç ayrıntıyı sizlerle paylaşacağız. Bu tavsiyeleri bir süre uygulamamız gerekebilir. Aşağıdaki bilgiler dünya genelinde yayın yapan 50’ye yakın kaynaktan birbirini teyitlenerek edinildi. Genel olarak her vakit bilinen ve her zaman yapılması gereken şeyler aslında tabi de bu dönemde uygulamamız önemli.  Daha kolay anlamamız için derlendi ve filtrelenerek kaynak belirtilmeden sade bir şekilde özetlendi.

Mümkün mertebe uygulamamız gerekenler

İlk olarak duygusal, fiziksel ve zihinsel bedenimizi güçlü tutmamız gerekiyor. Bu süreçte elimizden geldiğince enerjimizi sömüren medya kanallarını izlemeyelim. Haberleri izlememiz gerekiyor diye düşünmeyin. Mutlaka haberdar olmanız gereken bir şey olursa zaten size ulaşacaktır. Hem biz de varız 🙂

Bol bol su içelim. Mümkünse PH değerleri yüksek olanları tercih edelim.

C vitamini tüketelim. Meyve, sebze ve baklagillerden beslenmeye çalışalım.

Aktarlardan kekik yağı edinelim ve içeceğimiz bir bardak suya bir damla ekleyelim. (Kekik yağı yoğun bir kıvamdadır ve tadı keskindir. Bu bizim vücudumuzdaki olası mikroplarla mücadele için elzemdir)

Her zaman yapılması gerekiyor tabi de bu aralar meditasyona ağırlık verin. Bunun yanında derin nefes egzersizi tekniklerini öğrenerek uygulayalım. Yoga da yapabiliriz.

Yaratıcıya olumlu cümleler ile dua edelim. Sahip olduklarımıza şükredelim. İçimizde sevinci besleyelim. Yaşadığımız anda kalmaya özen gösterelim.

Elektro manyetik alanlar zararlı frekanslar yaymasından dolayı bağışıklığı düşürebiliyor. Bu yüzden telefonları yatarken başucumuza değil biraz uzağa koyalım.

Kullanmadığımız zaman Wi-Fi cihazımızı kapalı tutmaya çalışalım.

Topraklanma çalışması yani yalınayak mümkünse 5-7 dakika toprağa basalım. Bu mümkün değilse evde ılık tuzlu suda 30 dakika ayaklarımızı dinlendirebiliriz.

Bir süre kahve yerine işlenmemiş kakao içebiliriz. Ara ara bitter çikolata yemekte fayda var. Bu beynimizin melatonin (mutluluk hormonu) salgılamasına yardımcı olarak enerjimizin yükselmesine etki edecektir. Melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı dahi koruyucu etkisi vardır. Yapılan araştırmalara göre bu hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de bilinir.

Yaşadığımız evde ailemizle veya arkadaşımızla çeşitli etkinlikler yapmamız da süreci keyifli geçirmemize katkı sağlayacaktır.

Nihayetinde bu süreç geçecektir. Bize çok şey öğrettiği de kesin. Moralimizi yüksek tutmamız burada çok önemli. Kontrolümüz de olan şeylere odaklanalım. Bu süreci bugüne kadar yapmadığımız yada ertelediğimiz güzel eylemleri yeniden ele alma dönemi olarak görebiliriz. Bu durumu fırsata çevirmek süreç sonrası yaşamımıza katkı sağlayacaktır. Facebook sayfamızda paylaştığımız videoda 1956 yılında veba hastalığı -ki onun risk oranı çok daha fazla idi- çıktığında Ibn-i Sina’nın aldırdığı önlemler oldukça basitti. Veba ile mücadelede İbn-i Sina’nın vebaya karşı en önemli bildirdiği şey “Evinizde kalın eğlenin” idi. Kısacası evrendeki en güçlü şey sevgidir. Sevginin gücüne inanalım ve sevdiklerimizle vakit geçirmeye başlayalım. Şu an da olduğunuz yerde bir duraklayın ve 3 derin nefes alarak bilincinizi yenileyin. Hatırlayabildiğiniz en küçük yaşınızı gözünüzün önünde canlandırmaya çalışın. O minik çocuğa sevgilerinizi gönderin.

Yüce varlık her daim en iyisini sunmak için bizimle. Sevgiyle kalın…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz