Çarşıda geçit yok

0
918
Son günlerde Bodrum çarşıda yapılan çalışmalar esnafı çileden çıkardı. Kazılan yollar ve çalışan büyük iş makinaları önce den uyarılmadan ve ne zaman bitirileceği belli olmayan bu çalışmalar çarşı esnafının yetkililere uyarı dilekçesi vermesiyle sonuçlandı.
Bodrum Çarşı Esnaflarının yaptığı uyarı dilekçesi ise şöyle:
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Bodrum
Bodrum merkez çarşıda Bodrum Belediyemizin ve Muğla Büyükşehir belediyemizin yollarda su ve yağmur suyu boruları yenileme ve düzenleme çalışmaları yapılmaktadır.
Sezonun yaklaşması ile sokaklarda sezon hazırlığı yapan esnafın, araçların hareketliliği, yaya trafiği artmış bulunuyor.
Bu nedenle çalışmalarda Bodrum’un daracık sokaklarında kullanılan büyük iş makinesi yerine küçük iş makinesi ve taş kesici makineler  ( Bu kesici Bodrum belediyesinde var) ile çalışılması daha uygun olacaktır.  Her tarafta işyeri vitrin camları bulunuyor. Bu nedenle esnafın da zarar etmemesi göz önüne alınmalı. Nitekim Çarşı merkezde bazı vitrin camının kırıldığını biliyorum.
İşiniz zor, biliyorum ancak, Bodrum da esnafın 12 ay düzenli bir işinin olmadığı hep göz önünde tutulmalı. Herkes turizm sezonu 5 – 6 ay gibi gözükse de gerçekte 3 aya bile sıkışmayan çok kısa bir sezon var. Mart Nisan aylarında yabancıların Paskalya tatilleri ile turlar başlıyor.
Yollar da sadece bir su borusunun değiştirilmesi geçtiğimiz yaz aylarında çok güzel uyguladığınız gibi, 70 – 80 cm eninde taşlar kesilerek kazılması ve günlük olarak bağlantıların yapılması şeklinde yapılan bir çalışmada fazla sorun olmaz.
Ancak şu an tüm çarşı da yüzey kaplaması taşlarının değiştireceğini söyleniyor. Bu şekilde bir çalışma çarşı esnafına ve siyasete ! büyük zarar verir.
Bodrum yarımadasının misafir odası olan çarşı bölgesinde bu işlerin mart ayında bitirilmesi gerekir. Yapılan ihalelerin planlaması böyle yapılmalı, ekip sayısı, vardiya planlamaları yapılmalı.  Şu an bile ikinci küçük iş makinesi getirilse su borusu için kanal açmaya gelse daha hızlı çalışılır.
Yolların altında kalan; elektrik, telefon, fiber hatları nedeniyle zorluk ve gecikme yaşanıyor.
Yollar toparlanmazsa turistler acentelere şikayetçi olur ve yıllardır turların 2 ay ertelenerek başka bölgelere kaydırıldığı gibi yine Bodrum esnafı zarar eder.
Esnaf turizm sezonu erkene alınırsa kurumlara olan borcunu da daha rahat ödeyebileceği gibi, işyeri para kazanırsa işyerlerini devretmeyecektir.
Yenileme ve bakım çalışmaları elbette önemlidir. Ancak bir aydan kısa bir süre sonra yani önümüzdeki mart ayında turist turlarının çarşı ya geleceği biliniyor.
Bu durumda biz küçük çarşı esnafı turistlerin gelmesini, turların inşaat çalışmaları nedeniyle iptal edilmemesini istiyoruz. Biz esnafların, daralan ekonomik şartlarımızın göz önüne alınmasını bekliyoruz.
Bu nedenle çarşımızın düzenleme çalışmalarının hızla toparlanması ve geri kalan imalatların önümüzdeki kasım ayına bırakılmasını yetkili olarak sizlerden beklediğimizi ve esnafın görüşlerinin dikkate alınacağına olan inancımızı belirterek saygılar sunarız.
Bodrum Çarşı Esnafları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz