Çarşı biraz karışık!

0
1739

Bodrum çarşı mahallesinde 2 aydır yapılan altyapı çalışmalarının ilk aşaması bitti.

2 aya yakın süredir Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum ekipleri Çarşı mahallesinde alt yapı çalışmaları yapıyordu. Trafo restaurantın önü, barlar sokağı gidiş yolu, eski Aya Nikola kilisenin bulunduğu meydana kadar yapılan kazı ve altyapı çalışmaları, dün kısmen sona erdi. Kazı çalışmalarının yapıldığı günden bu yana mağdur olduklarını belirten çevre esnafı da, durumun yılbaşından önce bitmesini arzu ediyordu. Dün itibari ile o bölgede biten alt yapı çalışmalarında, zemine demir atılarak beton dökme işlemi yapıldı.

Görüştüğümüz yetkili personel durumu şöyle açıkladı.

“Burada çalışmalar sona erdi ve bugün kumun üzerine demir koyarak en üste beyaz  mermer koyacağımız için zemine beton döküyoruz. İleriki zamanlarda zeminin çökmemesi için bu betonu döküyoruz. Önümüzdeki hafta da beyaz mat mermer döşeyeceğimiz bu bölgedeki çalışmaları, yılbaşından önce bitirmeyi planlıyoruz. Yılbaşından sonra da belediyenin önünden başlayıp kale caddesi ve bankaların bulunduğu sokakta kazı çalışmaları yapılacak ve o bölgede de aynı işlem uygulanacak” dedi.

Bölgeye beton dökmek için gelen beton mikseri betonun döküleceği kilisenin oraya uzun uğraşlar sonucu, 5 koldan kumanda edilerek yarım saatin sonunda ancak girebildi. Bu da Bodrum’un nasıl çarpık çurpuk yapılaşma olduğunu yeniden gözler önüne serdi.

Çarşı mahallesinde 2 aydır yürütülen çalışmalardan dolayı durumdan oldukça rahatsız olduklarını  ifade eden civardaki esnafın genel söylemi şu şekilde idi.

“Biz burada her sabah dükkanımızı açıyorduk. Kazı yapılacağını  haber bile vermediler. Bir sabah geldik ki bölge çamur, toz toprak içinde. Kapının önüne kadar kazılar yapılmış, zaman zaman su boruları patlamış ve sularımız kesilmişti. Bir gün elektrik kablolarını da yanlışlıkla koparmışlar ve çarşı da elektrikler kesilmişti. Zaman zaman dükkanlarımızı kapattık. 2 aydır buradan insan geçmez oldu desek yeridir. İyi kötü iş yapıyorduk. Çalışma yapıldığından beri yaprak kıpırdamıyordu. Belediyenin en azından bize çalışma yapılacağını bildirmesi gerekiyordu. Sorumsuz bir belediyemizin olduğunu yazın lütfen” dediler.

Beton dökme ve kazı çalışması esnasında herhangi bir önlem alınmadığı görülen bölgede, vatandaşlar o alana sallanarak (demirlerin üzerine basıp, çukurlardan atlayarak) girebilirken, iş makinalarının yanına kadar yaklaşıp olan biteni seyredebiliyordu.

Çalışma yapılan bölge sit alanı olduğundan, bir arkeolog da herhangi bir aksilik olmaması adına çalışmaları yerinde izlese de, ekiplerin 300 yıllık tarihi kiliseyi bir malzeme deposu olarak kullanmayı ihmal etmedikleri görüldü.

Bodrum’da 42 yıl halk eğitim merkezi olarak kullanılan, ardından kilise olduğu anlaşılıp yıkılarak tarihi duvarların ortaya çıkarıldığı yapı ile ilgili Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon’un, o dönemde yaptığı açıklamada şöyle idi: ‘Kilisenin orijinal duvarlarına ulaşmayı başardık. Şimdi amacımız kiliseyi tamamen ortaya çıkartıp kültür turizmine kazandırmaktır’ diyeli 6 yıl oldu ancak tarihi bina ile ilgili bu süre içinde herhangi bir ilerleme kaydedilemedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz