CHP’li Girgin: Muğla’da neden kenevir üretilmiyor?

0
723

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla ilinin neden kenevir yetiştirilecek iller arasında değerlendirilmediğini, üretim için iller belirlenirken hangi kıstasların göz önüne alındığını, Muğla ilinde Kenevir ekimi için planlama yapılıp yapılmayacağını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

Mecliste ülkenin toplumsal sorunlarına değinen CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin bu sefer de kenevir üretimi konusuna değindi.

Girgin; Türkiye Büyük Millet Meclisine verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde (Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde) izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Ancak Muğla ili kapsam dışı bırakıldı.

Sadece bir dönüm kenevirden 25 dönümlük orman kadar oksijen üretilebileceğini ve yine 4 dönüm ağaça eş kağıt elde edilebileceğini ifade eden Girgin, kenevirin İlaç yapımı, Kâğıt yapımı, Yakıt yapımı (bio yakıt), Kumaş yapımı, Otomotiv sektörü, Petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif iken, kenevir bitkisi doğa ve insani yararı ve ticari karlılığına değindi.

“Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürülebilir”

Bir kenevir 4 ayda yetişirken, sıradan bir ağacın 20 ila 50 yılda meydana geldiğini vurgulayan Girgin

Kenevir tam 8 kez kağıda dönüştürülebilirken, ağaç 3 kez kağıda dönüştürülebilir. Kenevir, gerçek bir radyasyon temizleyicidir. Kenevir dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ve çok az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da ihtiyaç duymaz. Kenevir ile yapılan tekstil ürünleri yaygınlaşırsa, tarım ilacı sektörü tamamen ortadan kalkabilir. İlk kot pantolon, kenevirden yapılmıştır; hatta “KANVAS” kelimesi kenevir ürünlerine verilen isimdir” dedi.

“Başta AİDS ve Kanser olmak üzere en az 250 hastalığa faydası bulunmakta”

Sağlık açısından AİDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon etkisini azaltma özelliğinin altını çizen Girgin; ayrıca romatizma, kalp, sara, astım, mide, uykusuzluk, psikoloji, omurga rahatsızlıkları gibi en az 250 hastalıkta kullanılmaktadır. Kenevir tohumunun protein değeri çok yüksektir ve içindeki iki yağ asidi de doğada başka hiçbir yerde bulunmamaktadır.

“Kenevirin üretimi soyadan bile daha ucuzdur.”

Plastik ürünlerin tamamını kenevirden üretilebileceğini ve kenevir plastiğinin doğaya dönüşmesi oldukça kolay olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; Kenevirle beslenen hayvanlar, hormon takviyesine ihtiyaç duymadığını, kenevirle yapılan sabunların ve kozmetik ürünlerin, suyu kirletmediğini; tamamen doğa dostu olduğunu ve üretiminin soyadan bile ucuz olduğunu vurguladı.

“Kenevir ile yapılan araç 10 kat daha Dayanıklı”

Bir arabanın gövdesi kenevirden yapılırsa, dayanıklılığı çelikten tam 10 kat fazla olduğunu dikkat çeken Girgin; “binaların yalıtımı için de kullanılabilir; dayanıklı, ucuz ve esnektir ve ayrıca ip, halat, çanta, ayakkabı, şapka yapımı için de ideal bir bitkidir” dedi.

Girgin verdiği soru önergesinde şu sözlerine yer vererek devam eti:

“Bu denli yararlı ve ekonomik getirisi yüksek bir bitki olan kenevirin ülke ekonomimize, çiftçimize ve insanımıza ciddi anlamda katkı sunacağı ve köyden kente göçü de önleyeceği açıkça ortadayken ne yazık ki kenevir ekimi yapılacak iller sınırlı tutulmuş, böylesine önemli getirisi olan bir bitkiden sağlanabilecek fayda kısıtlanmıştır.”

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin bu kapsamda T.C. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması için aşağıdaki soruları yöneltti.  

  1. Kenevir bitkisi üretimi hangi sebeplerden 19 il ile sınırlı tutuldu?
  2. Kenevir yetiştirilecek iller belirlenirken hangi kıstaslar göz önüne alındı?
  3. İklim bakımından her türlü tarımsal faaliyete ve bitki çeşitliliğine elverişli Muğla neden kenevir yetiştirilecek iller arasında değerlendirilmedi?
  4. Bakanlığınız Muğla ilinde kenevir yetiştiriciliği konusunda bir planlanma yapacak mıdır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz