Bodrum’da farklı su fiyatları şaşırtıyor!

0
2018

Bodrum’da son zamanlarda özellikle sosyal medya üzerinden paylaşılan su faturası fotoğrafları, yarımadada yaşayanların, suyun tonu mahallelere göre değişiyor mu sorularını da beraberinde getirdi. Bir süredir sosyal medya gruplarında paylaşılan fotoğraflarda, aynı döneme ait suyun birim fiyatlarında değişkenlik gösterdiği konuşuluyor. Son olarak Levent İ. adlı vatandaşın evine gelen su faturasında diğer mahalledeki arkadaşına gelen su faturasının birim fiyatlarının farklı olduğu gözlendi. Bu durumu sosyal medya üzerinden bir kez daha gündeme getiren vatandaş belediyeye seslenerek şu sözlerle paylaşım yaptı.

“Bodrum’da su fiyatı nedir?
Aynı döneme ait 3 ayrı fatura ve hepsinde birim fiyatlar farklı.
Bodrum Belediyesi, Bodrum halkının hakkını Büyükşehir nezdinde korumakla mükelleftir.
Bu uygulama ahlaki değildir”

Son zamanlarda sıkça paylaşılan su faturası görselleri bir çok platformlarda birim fiyat farklılıklarını ortaya koydu. Konuyla ilgili Muski’nin internet sitesinde Konut aboneleri (Normal haneler), Geçici aboneler, Mesken işyeri aboneleri, Geçici aboneler işyeri, İnşaat aboneleri. Karma tip aboneler, Marina ve liman aboneleri, Tüm kamu kurumu yeşil alan ve mezarlıkları, diğer su abonelikleri, atık su abonelikleri, Mesken atık su aboneleri, İşyeri atık su aboneleri, Resmi kurum olarak 13 farklı dilime ayrılmış. Bu kalemlerden vatandaşı ilgilendiren 2 bölüm olduğu görülüyor. Konut aboneleri ve İşyeri aboneleri.

Konut abonelerinde faturalar şu şekilde hesaplanıyor. 0-10 metreküp arası, yani bir tondan 10 tona kadar harcanan suyun tonu 2,86 TL, 11-20 metreküp (ton)’de ise 4,50 TL, 21 ton ve üzeri kullanımda 6,50 TL olarak belirtilmiş. Bir iş yeri için 0-20 ton arası 5,36 TL, 21-40 ton arası 6,20 TL. 40 ton ve üzeri kullanım 8,98 TL olarak belirtilmiş.

Bu bilgilere dayanarak daha çok su kullanıldığında daha fazla ödendiği anlaşılıyor. Normalde bir şeyden çok alırsanız indirim yapılır ancak Muski’de durum farklı.

Faturalar şu şekilde hesaplanabiliyor. İlk Endeks (okuma) yazan kısımdaki rakam ile son Endeks rakamları birbirinden çıkardığımızda kaç ton su harcandığı ortaya çıkıyor. Çıkan rakam harcanan suyun kaç ton oluyor ve belirtilen limitlere göre de kademe kademe birim fiyatı uygulanıyor.

Dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise Peksimet’teki haneye gelen faturada içme suyu bedeli 28 TL olarak görülüyor. Atıksu bedeli bu tutarın yüzde 45’i olması gerekirken aksine neredeyse yüzde 45 bir fiyat eklemesi yapılarak atıksu bedeli 50 TL olarak yazılmış.

Faturalarda başka farklılıklar da göze çarpıyor

200 TL’lik fatura da içme suyu bedeli 85 TL. Muski’nin internet sitesindeki fiyat tarifesinde atıksu için, içme suyu bedelinin %45’i oranında ücretlendirildiği yazıyor. İçme suyu bedeli 85 TL olan fatura tutarının yüzde 45’i hesaplandığında 38 TL olması gerekiyor ancak faturada bu tutarın 76 TL olduğu görülüyor. (Satın aldığımız suda örneğin elimizi yıkarken nereye akıtırsak onunda parasını almaları da ayrı bir ironi. Suyu alıp hepsini içimize koyabilmemiz zaten mümkün değil. Bir yerlere akacak su yani)

Yine 200 TL’lik fatura da 76 TL atıksu bedeli olurken 91 liralık faturada atık su Bedeli 50 TL olarak görünüyor.

91 TL’lik fatura da Büyükşehir Belediyesi 0,85 kuruş keserken, 200 liralık faturada 4,34 TL kesiyor.

 

Bunların dışında vatandaşın sosyal medyada paylaştığı fotoğrafların 200 TL tutarlı faturada Bodrum’un hangi mahallesine ait olduğu görünmüyor ancak faturanın ilçe yazan kısmında Bodrum yazısı ve en üstünde de konut yazısı okunabiliyor. Bu yerde ise birim fiyatı Muski’nin tarifesinde yer almayan bir ücretlendirme yapıldığı görülmekte. Eğer orası bir ev veya işyeri ise (ki Muski’nin tarifesinde bu rakamlar 1,43 hariç mevcut tarifelerde yer almıyor ve 1,43’ün yer aldığı tek bölüm atıksu aboneleri mesken) minimum 2,86 TL”den fiyatlandırılması gerekirken fiyatlandırma 1. kademede 1,43 TL, 2. kademede 2,25 TL, 3. kademede 3,25 TL olarak faturanın tarifede yazmayan tutarlar üzerinden faturalandığı saptanıyor.

Basitçe toparlamak gerekirse bir evin harcadığı bir ton su 2,86 ile 6,50 TL arasında, bir işyerinin 1 ton su ücreti ise 5,36 ile 8,98 arasında değişiyor.

 

Bir süredir tartışmalara neden olan su faturalarındaki farklı birim fiyatları, Bodrum’da yaşayanlar tarafından tartışılmaya devam edecek gibi görülüyor.

Nihayetinde su akıyor yolunu buluyor…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz