Denizcilerden “Bu yanlıştan dönün” çağrısı

0
816

Bodrum Denizciler Derneği Kissebükü Adalıyalı’ya yapılacak olan proje ile ilgili bir açıklama yaptı. Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a çağrıda bulunarak bölge için tehdit oluşturan projenin iptali çağrısında bulundu. Bodrum Denizciler Derneği başkanı Mustafa Demiröz konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Demiröz özetle şunları söyledi.

“Bütün Denizcilerin ve Bodrumluların bildiği Cennet Gökovamız 2005 yılından beri Turizm Bakanlığı’nın turistik tesis yapılmak amacıyla tahsise çıktı. Bölgede 3 ayrı firma turistik tesis için tahsis aldı. Ancak alanın özelliği ve hassasiyeti nedeni ile bu alanın korunması için karşı çıkış dava süreci başladı. Tahsisler dava edildiği vakit projeler iptal edilmişti. Konu ile ilgili meclise soru önergesi verilip orada da bu tahsislerin iptal edildiği belirtildi. Tüm bu gelişmelere rağmen çıkarılan turizm teşvik kanunu turizm tahsislerini sürdürme isteği bulunan Ersoy Otelcilik firması bu güne kadar projeyi devam ettirme gayretinde olmuştur” dedi.

Konuyu gündeme nasıl getirildiği ile ilgili konuşan Demiröz şöyle devam etti.

““Bu tesis için yapılmış olan 1/100.000’lik, 1/25.000’lik, 1/5.000’lik ve 1/1.000’lik planların dava konusu edilip 10 Ekim 2018’de mahkemenin kararına istinaden 1/1000’lik ve 1/5000’lik planlar iptal edildi. Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu firma Kasım ayında yeni bir planlama yaparak 90 dönümlük alana ek 25 dönüm daha talep ettiler. Bu planlar askıya alındığında biz Denizciler Derneği Ve Bodrum Ticaret Odası olarak itirazlarımızı yaptık. Süreç şu anda devam ediyor. 28 Aralık’ta bu planlar askıdan tekrar indi. 60 günlük süre içerisinde cevap verilecek ya da bu planlar tekrar dava konusu edilecek.”

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a çağrıda bulunan Demiröz “Sayın bakandan bir ricamız var. Gelin bu yanlıştan dönün. Gökova sadece Bodrumlunun değil tüm dünyanın mavi yolculukta uğradığı yerlerden biri. İş adamlığınızın kimliğinden daha önemli olan Turizm bakanı kimliğiniz var. Bu doğayı yok edici bozucu davranışta bulunuyorsunuz. Bu süreçte konuyu devlet düzeltmelidir. Biz vatandaşlar devletten korumaya çalışıyoruz. Sayın bakan tüm yetkiler elinizde. Güzelim Adalıyalımız bizim yastık altındaki altınlarımız değerinde olup çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmamız gereken bu yere yapılacak projenizden vazgeçin. diyerek açıklamasını bitirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz