Edebiyattan pazara…

0
571

Pazar esnafı Murat Durmaz 29 Ekim Cumhuriyet bayramına özel satışını yaptığı Adapazarı kestane kabağından ay yıldız yaptı. Yaptığı ay yıldız çalışmasını tezhaga koyan Durmaz müşterilerin de ilgisini çekti. Bodrum pazaryerine alışverişe gelen vatandaş yapılan çalışmayı fotoğrafladı. Bir dönem Ege Üniversitesinde öğretmenlik yaptığını dile getiren pazar esnafı Murat Durmaz konuyla ilgili duygularını şöyle ifade etti.

Cumhuriyet bayramına özel meşhur kabağımızla farklı bir şey yapayım diye düşündüm ortaya böyle bir şey çıktı. Ay yıldız çıkartması kabakta hiç denememiştim güzel görünüyor. Tezgahta görenlerde güzel yorumlar yapıyor. Farklı bir şey ile Cumhuriyet bayramını anmak oldu. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Büyüklerimizin bazı söyledikleri isabetli oluyor

“1999 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat ve Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldum. Orada 3 yıl öğretmenlik görevinin ardından öğretmenliği bırakıp yeniden pazarcılık yapmaya karar verdim.  Yaklaşık 30 yıldır Bodrum’da pazarcılık yapıyorum.  15 yıldır da Adapazarının meşhur kestane kabağını satıyoruz. Büyüklerimizin bir lafı vardır. Pazarın tozunu toprağını yutan pazarcılıktan vazgeçemez. Öyle de oldu. Öğretmenlikten vazgeçtim pazarcılığı seçtim.

Biz kabak baharat ve çerez işini ailecek severek yapıyoruz. Kabaklar adapazarı kestane kabağıdır. Kabakla yapılacak şeyer arasında ,tatlısı çorbası, kızartması, mücveri, püresi yapılabilir. Biz ayrıca talep edildiğinde kabak tatlısı siparişi de alıuyoruz. Kabak mineral açısından zengin bir sebzedir. Kabağı düzenli tüketmeyi öneriyoruz. Her hafta perşembe cuma günleri Bodrum pazaryerinde Migros’un önündeyiz.  Müşterilerimizi bekliyoruz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz