Güzel bir görünüme kavuşuyor

0
3312

Yaklaşık 5 ay önce yenileme çalışmalarına başlanan Bodrum Gıda Çarşısı tamamlanmak üzere. Bodrum’un tarihi ve mimari estetiğine uygun yenileme çalışmaları kapsamında çatıdan zemine bir takım düzenlemeler yapıldı. Bodrum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü yenileme çalışmalarında, uzun yıllardır dokunulmayan Gıda Çarşısı bugünlerde güzel bir görünüme kavuşmuş görünüyor.

İlk olarak kasım ayında başlayan yenileme çalışmaları bir süre duraksamıştı. Daha sonra Bodrum belediye başkanı Ahmet Aras’ın girişimiyle şubat ayında hız kazanmıştı.

Bodrum’un merkezinde Cevat Şakir caddesinde bulunan Gıda Çarşısı insanların orada daha sık bir araya gelebileceği, alışveriş yapabileceği bir alan oluşturuluyor. Konuyla ilgili Bodrum belediye başkanı ile yapılan telefon görüşmesinde Ahmet Aras alan ile ilgili merak edilenleri paylaştı. Aras ile yapılan görüşmede başlıklar şöyle…

Bodrum’un bir araya gelebileceği güzel bir alan oluyor

Başkan Aras “Bilindiği gibi orası eskiden düzensiz ve döküntü bir halde idi. Aşağıdan veya yukarıdan bakıldığında çok çirkin bir görüntü vardı. Buna rağmen oraya ilgi vardı. Yapılan çalışmalarda her şey yeni sistem şu anda. Tepeden tırnağa bir yenileme yapılıyor. Eskiden çarşının belli yerlerine içeride gece tuvaletini bile yapanlar vardı. Vatandaş o görüntüleri değil güzel hizmeti hakediyor. Biz seçimin hemen ardından Bodrum’un ilk ele alınması gereken yerler arasına orayı da aldık ve Bodrum’un göbeğinde yaşam alanı olarak dizayn ediyoruz. Çalışmaları kontrol etmek için hergün bizzat gidip bakıyorum. Tüm Bodrum için pırıl pırıl bir yer oluyor. Mevcut ağaçlar yerinde duruyor ve biz de zeytin ağaçları diktik. Arka tarafta her yer kablo ve tente demirleri klimalar bir sürü şeylerle doluydu. Onların hepsi görünmeyecek şekilde yapılıyor. Klimalar çatıya alındı. Çatının izolasyonu yenilendi ve elektrik kabloları binaya gömüldü. Altyapı çalışmaları yapıldı. Bay-bayan tuvaletleri ve engelli tuvaleti yapıldı. Özetle şu an herşey şık görünüyor”

Esnaflar ihaleye girerek yer kiralayabilecek

Belediye kafe olarak hizmet verecek yerin adı da “Çarşı” kafe olacağı öğrenildi.

“Orası Bodrum belediyesi mülküne ait bir yer. Yapımı tamamlanmasıyla manav, balıkçı ve restaurantçı yine ihaleye girerek uygun şartlar görüldüğü üzere işletmelere kiralama yapılacak. Orada köfteci, dönerci ve market vardı. O bölümler belediye cafe olacak. Nihayetinde kiralama işi belediyemizin tasarrufunda. Halka uygun hizmetlerin verildiği alanlara ihtiyaç var. Bu yarımadanın her yerinde öyle. Vatandaş oraya geldiğinde çekinmeden uygun fiyatlar ve güzel hizmet ile vakit geçirebilmeli. Bu polemik olacak bir konu değil diye düşünüyorum.”

Manavların olduğu bölüm

Tek tip bir düzen oluyor

“Çalışmalar tamamlandıktan sonra orada göze de hitap eden bir görünüm oluyor. Tek tip düzen, tente sistemi, masa sandalyeler koyulacak. İnsanların ayrıca oturmaları için yine banklar da koymayı düşünüyoruz.”

Öte yandan çalışmaların yapıldığı Bodrum Gıda Çarşısı’nda gözlemler ve esnaf ile yapılan sohbetlerde farklı istekler ile de karşılaşıldı. Şarküteri işletmecisi alana bir havuz ve Halikarnas balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın heykelinin yapılmasını, diğer bir esnaf Atatürk heykeli, bir başka esnaf ise bir çocuk parkı yapılmasını istediklerini dile getirmişlerdi.

Esnafın toptancısının girebileceği bir park yeri de olacağı alınan bilgiler arasında.

yenilenen dükkan örneği
dükkanın içerisinden dışarıya bakış

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz