İbrahim Hakkı Zırh yazdı: Nerede o eski bayramlar

0
594

Sanırım toplum olarak her şeyde eskiyi arar hale geldik. Çağımızda gelişen teknoloji bazı insanları mutlu etse bile çoğunluğu memnun edemedi ki hala eski aranıyor. Büyük kolaylık getiren telefon bile bizlere sohbetleri unutturdu. Telefonun esiri olmuşuz gibi görünüyoruz. Tek kanallı televizyondan yüzlerce dünya kanalını izleyebiliyoruz. Ama insanlar evde birbirine yabancı hale geldiler. Ya telefon ya televizyon derken konuşmayı kaldırdık.
Eski bayramların bir anlamı bir güzelliği vardı. Yaşlılar anılırdı. Çocuklarda alacakları para için yaşlılara koşa koşa giderlerdi. Şimdi o olay da bitti. Yaşlılar hala bekliyor el öptürmeyi ama gelen giden yok ne yazık ki.

Ülkemizde bir taraftan Korona olayı insanları esir almış. Özelliklede yaşlıları koruma adı altında onları evlerine hapsetmiş gibi olduk. Akşamları evden çıkmayan yaşlılar bile evden çıkmak kaçmak için can atmaya başladılar. Umarım bu korona olayını da kısa zamanda atlatırız.

Bayram önceki gündemimiz Ayasofya bayram gündemimizi de işgal edecek gibi görünüyor. İyi oldu kötü oldu olayına girmeden en fazla konuşulan Diyanet İşleri Başkanının demeci oldu. Bu makamlar da ne yazık ki ülkemizde değerlerini yitiren makamlar grubuna geçti. Artık atamalar işi bilene değil de bizden olana verilince görevini yapabilir mi bakmadan makamları doldurduk. Diyanet saygı duyulması gereken bir makam. Oradaki kişi de toplumda saygınlığı olan biri olmalı. Ve öyle davranmalı. Ülkenin kurucusu adına bugüne kadar dua etmeyen din adamı görüntülü içten pazarlıklı kişi demecinde aklınca kurucumuza hakaret etmeye çalışıyor. Hem kendini küçültüyor hem ülkeye zarar veriyor ama bunun farkında olduğunu sanmıyorum. O amacına ulaşmak için yaptığına seviniyordurda.
Bayramlar sevinilen günlerdir. Ama ülkemizde ne yazık ki ekonominin sonuçlarından dolayı gelecek diye baktığımız gençlere iş yok ne yazık ki. Bir ülkenin geleceği olan gençlere umut veremiyorsak geleceğimizi yok ediyoruz demektir. İşi olmayan, kurban kesmeyi bıraktık eve ekmek götüremeyen bir toplumda bayram kutlamak da oldukça zordur.
Umarım gelecek günlerde güzel bayramlar kutlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz