İş yapıldığı sanılıyor…

0
1870

Bodrum’un bazı bölgelerinde ana arterlerin bir kısım yerlerinin kaygan olması nedeniyle karayollarının yaptığı tırtıklama çalışması, civardaki esnafı ve motosiklet sürücülerini mağdur ediyor.

Karayolları ekibi özellikle ana arterlerin rampa bölümlerini tırtık yaparak yolun kayganlığını önleme girişimlerinde bulunuyor. Yağışlı havalarda kayganlaşan zeminde araçların fren yaptığında kaymasını önlemek maksadıyla yollar bir makine yardımıyla tırtıklanıyor. Yapılan işlem sırasında asfaltı tırtıklayan iş makinesi, ardında, küçük çakıl taşları veya mıcır olarak adlandırılabilecek bir döküntü bırakıyor. Bu döküntülerin üzerinden araçların da geçmesiyle ortalık toza bürünüyor. İşçilerin sadece tırtıklayıp döküntülerini ardında bırakması motosiklet sürücülerine de zor anlar yaşatıyor.

Tırtıklama işlemi sonunda arta kalan mıcır birikintisi motorsiklet sürücülerinin toz yutmalarına ve ilerlemesine engel olmakla kalmayıp kaza yapmasına da davetiye çıkarıyor. Bir çok aracın yokuşbaşında süratle geldiği son virajda hızlarını azaltmadan gitmeleri çevre esnafını da olumsuz etkiledi.

Bodrum Times olarak, karayollarının bugünkü yokuşbaşında yaptığı çalışmada görüş belirtmeleri için esnaf ile bir dizi sohbet gerçekleştirdik. Bir kargo firmasının yetkilisi yapılan tırtıklama işlemi ile ilgili şunları söyledi.

Bu işlem yapılması gerekiyor ama bizi düşünen yok. Bütün gün toz içinde kaldık. Bu işlemi yaparken diğer taraftan bize toz yutturuyorlar. Çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Türkiye’nin bilindik manzaraları” dedi. Konuya kulak misafiri olan genç kargo çalışanı ise konuya dahil olarak “Ben motosiklet kullanıyorum. Az önce kargo teslimatı vermek için  çıktığımda motosiklet yolda altımdan kayıyordu. Çünkü bir orantılı tırtıklama değil bu yapılan. Asfalt traşlandıktan sonra uzunlamasına derin çukurlar oluşuyor. Tekerler bu boşluklara girip dengemi bozuyor. Bazı yerlerde de büyük yarıklar oluşmuş. Motosiklet sürücüleri özellikle yağış olduğunda çok dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca yolda ilerlerken toz içinde gözlerimi açamadım çoğu zaman. Gözlerimi olabildiğince kapatmaya çalıştım. Belki daha iyidir. Gözlerim kapalı motor kullanmayı öğreniyorum.

Bir diğer esnaf veteriner kliniği yetkilisi ise şöyle konuştu. Burada bütün gün kapıya müşterilerimiz geldi ve araçlarını park ettiler. Bu tozda duramadan direkt içeri koştular. Olacak şey değil. Bodrum’un girişi burası. Bu işlem yapılırken bir de önlem alınabilir. Mesela sulama işlemi yapılabilirdi.

Yokuşbaşında bilgisayar tamir ve bakımı yapan bir esnaf ise şunları ifade etti. “Bu Bodrum’da herşey oy alana kadar. Burada bilgisayara bakım mı yapacağız yoksa onları yoldaki tozdan mı koruyacağız bilemedik. Toz bilgisayarın en büyük düşmanıdır. Kapıyı kapattık toz yine bir yerlerden giriyor. Tezgahın üzerine bakar mısınız. Her 10 dakikada bir siliyorum. Müşteriler gelip gidiyor. Devamlı silmek zorunda kaldım. Bugün elimden bez hiç düşmedi. Her yeri tekrar tekrar sildim. Bu işlem ne kadar sürecek bilmiyorum da ben bir süre temizliğe devam edeceğim gibi görünüyor” dedi.

Yazarın notu: Bundan 1 ay önce ise Oasis alışveriş merkezinden Konacık zabıta müdürlüğü (Konacık eski belediye binası) önüne kadar belli yerlerde aynı işlem uygulanmış, ardında bırakılan mıcırlar bir çok motosiklet sürücüsüne zor durumlar yaşatmış, günden güne araçların geçişiyle sağa sola sıçrayarak ancak azalmıştı. Bugün Konacık güzergahına baktığımızda işlem yapılmasının üzerinden 1 buçuk ay geçmesine ve ana arter olmasına rağmen ne yazıktır ki döküntülerin hala orada olduğunu görebiliyoruz. Bu işlem sonrası asfaltın döküntüleri bir şekilde süpürülebilir ancak neden süpürülmüyor, galiba kimse sormuyor ve dolayısıyla bilinmiyor. Bugün yokuşbaşında yapılan işlemde yine tüm yol kenarında 5 santim kadar bu mıcırlardan birikmiş vaziyette. Burada bulunan esnaf eğer bir temizlik yapılmaz ise günlercetoz içinde kalacak. Özellikle motosiklet sürücüleri günlerce toz içinde kalacak ve ilerlemede güçlük çekecek hatta kaza yapma olasılığı var. Umarız yokuşbaşı temizlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz