Tandoğan Uysal yazdı: İstanbul-Stockholm-Bodrum üçgeni

0
864

İstanbul doğumluyum. Gençliğim Stockholm’de geçti. Yaşlılığım için de Bodrum’da karar kıldım. İlk Bodrum’a gelişim 12 yaşında oldu. Türkiye’nin Kıbrıs Barış Hareketı’nda Bodrum’daydım. O yaştaki izlenimleri ile Bodrum’u çok sevmiş ve beğenmiş Bodrum aşıkları arasında katılmıştım. Bir İstanbullu olarak 35 yıldır yaşadığım 1 milyon nüfuslu Stockholm’den sonra beni ancak kışın 200 bin nüfuslu Bodrum mutlu eder diyen düşünerek yatırımımı Bodrum’a yaptım. 1974 yılında aşık olduğum Bodrum’a uzun bir aradan sonra kavuştum. Bir hayalimi daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadım.

HEP TOPLUMUN İÇİNDE BİRİ OLDUM
Ben gazetecilik mesleğini masa başında değil, hep saha içinde yaptım. Hep toplum ile iç içe bir yaşam oldu. Bu bende bir yaşam biçimi olduğu için Paşatarlası Kumbahçe’de aldığım gayrimenkülümü kendimin rahatlıkla işletebileceği mütvazi bir butik otel ve restorana dönüştürdüm. Burada ticari kardan çok hasret Türk insanı ile güzel bir ahenk yakalamak. Bu arada yaşadığım İsveç’ten Bodrum’a Türkiye’ye ne getirebilirim diye düşündüm. Bu arada gazetecilik ile beraber Stockholm’de pizza restoranı işletme tecrübemde olduğu için pizza üzerinde düşüncelerimi yoğunlaştırdım.Yerim denize sıfır kale manzaralı. Bodrum merkezde pizza sevenler Bodrum’un en güzel köşesinde pizza yiyerek bu güzelliği yaşasın istedim. Aynı zamanda da Türkiye’deki ekonomik koşullar artık maalesef rakını alda gel seviyesine düştüğünü de yıllar içinde üzülerek gözlemledim. Pizza konseptini İsveç pizzası lezzetinde Bodrum manzarası eşliğinde bir alternatif olacağını düşündüm.

NEDEN İSVEÇ PİZZASI?
Yaklaşık 2 haftadır İsveç’teki pizza lezzetinin aynısını Bodrum’da yapıp tüketiciye sunduk. Gelen olumlu izlenimler abartısız Bodrum’da ’Teksiniz’’ yönünde. Bu bizi daha da sevindirdi ve kamçıladı. Haber röportajda bunu anlattık. Kısacı ince ve lezzetli hamur. Mideye oturmayan ve mideyi yakmayan pizza. Bugün İtalya’dan İsveç’e gelen İtalyanlar bile ’’ Biz böyle lezzetli pizzayı İtalya’da dahi bulamıyoruz’’ diye İsveç basınına görüşlerini belirtiyorsa o zaman Amerikan pizzasından sonra İsveç pizzası da uluslararası arenada kendisini tanıtmalıdır. Ben de Bodrum ve Türkiye’ye bunu getirerek bu misyonu üstlendim.

NEDEN VİCTORİA?
Kendimce çalışmalarımın ve doğup büyüdüğüm ve hayatımın büyük bir bölümünün geçtiği İsveç ile Türkiye arasında da bir taçlandırma olarak da görebilirsiniz. Kraliyet ile yönetilen İsveç’in şu anki Veliaht Prensesi Victoria adını hem pizza restoranıma hem de butik otelime adına koyarak, iki ülke arasında bir sembol olsun istedim. Geleceğin İsveç Kraliçesi olacak olan Victoria ile de gazetecilik döneminde de çok kez bir araya gelmiş biri olarak da sempati besliyorum. Halkın da sevgilisi olan Victoria, eşini Kraliyet ailelerinden değil, İsveçliler arasından seçerek ’’Halkın Prensesi’’olarak İsveçlilerin kalbinde taht kurmuştu. Bende halkçı biri olarak, bu isimin en uygun olduğun karar verdim. Yolunuz düşer ise Victoria’yı şereflendirmenizi,İsveç pizzamızı tatmanızı bekliyorum.

BAYRAMINIZI KUTLARIM.
SEVGİ VE SAYGILARIMLA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz