Kahvenin tarihi anlatıldı

0
910

Yakaköy Dibeklihan Sanat Köyü’nde düzenlenen kahve söyleşisi, oyuncu ve araştırmacı Erman Okay’ın anlatımıyla katılımcılara kahvenin tarihi aktarıldı.

Diziler ve filmlerden tanınan Araştırmacı ve oyuncu Erman Okay, Bodrum Yakaköy’de bulunan Dibeklihan Sanat Köyü’nde kahve üzerine bir sohbet gerçekleştirdi. Erman Okay 3 saat süren kahve sohbetinde dinleyicilere özet olarak şunları aktardı.

“Birçok kahve uzmanı, kahvenin tarihi yolculuğu 575 ile 850 yılları arasında Etiyopya’dan başladığına dair hemfikir. Kahvenin uyarıcı etkilerinin keşfedilmesi hakkında bir çok efsane vardır. Bunların en eskilerinden biri M.Ö 850 yılında Etiyopya’daki bir keçi çobanını anlatır. Çoban keçilerinin bazı yemişleri yediklerinde daha canlı hareket ettiğini fark eder.

Efsaneye göre; 9. yüzyılda Etiyopya’da  (eski adıyla Habeşistan)  bir çok yerde sürülerini otlatan bu çoban, Kaldi adında bir genç idi. Kaldi yine bir gün sürülerini otlatırken akşam oluyor. Uykuya hazırlanan Kaldi keçilerinin tepinmesinden bir türlü uyuyamıyor. Keçilerin çok hareketli olduğunu gören Kaldi ertesi gün sürülerin otlandığı alana giderek bir göz gezdirir ki 5 metre boyunda ağaçların kırmızı meyveleri dikkatini çektiği esnada bu yemişlerden tadar. Kaldi çok anlam veremese de bu durumu keşişler ile paylaşır. Keşişler meyveyi dener ancak acı tadını beğenmediklerinden hepsini ateşe atarlar. Kısa süre sonra lezzetli aroma burun deliklerine dolar. Keşişler çok meraklanırlar ve kavrulmuş meyvelerden bir içecek demlerler, bunu Allah’ın bir hediyesi olarak görürler ki bütün gece ayık kalmalarına yardımcı olmuştur. Bu kırmızı meyve içinde sert çekirdeği olan 2 dirhem bir çekirdek dediğimiz kahve o zaman keşfedilmiştir. Günümüze kadar uzanan kahvenin hikayesi tüm dünyaya yayılmış.

Kahve Kültürü

Kahve içme kültürü 11. yüzyıla kadar gider. Bu tarihte kahve ilk kez asıl vatanı olan Etiyopya’dan Arabistan’a ihraç edilmiştir. Persler bu yeni “İslam şarabının” canlandırıcı etkisiyle cezbedilirler çünkü gerçek şarap Müslümanlar için kesinlikle yasaktır. “Kahve” kelimesi eski Arapçada “qahwah” kelimesinden gelmektedir.

15. yüzyılın ikinci yarısında kahve Mekke ve Medine’den Arabistan Krallığına yayılır ve buradan da 1510 yılında Mısır’a geçer.

16. yüzyılın ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğu en görkemli zamanlarını yaşarken. Kahve Arabistan, Asya, Anadolu, Suriye, Mısır ve Güney Doğu Avrupa’da giderek artan bir role kavuştu. İlk kahvehaneler Şam ve Halep’te 1530 ve 1532’de açıldı.

Avrupaya yayılması

1615 yılında Venedikli tacirler ilk kahve çuvallarını Batı Avrupa’ya getirdiler. Lezzetli aroması ve cezbedici etkileri bu içeceğin hızla sevilmesini sağladı, kısa süre içinde tüm Avrupa’da kahvehaneler açılmaya başlandı. Akılları işe yatkın olan burjuvalar kısa süre içinde kahvenin ayıltıcı etkisine methiyeler düzmeye başladılar, kahve sayesinde sarhoşlar güvenilir işçilere dönüşmeye başladı. Hollandalı ve İngiliz denizciler bu bitkiyi dünya üzerindeki tüm kolonilerine ihraç ettiler.

Türkler 1683 yılında Viyana kuşatmasını kaldırmak zorunda kaldıklarında arkalarında 500 çuval kahve bıraktılar. Girişimci bir Polonyalı bunlarla şehirdeki ilk kahvehaneyi açtı.

İçeceğin yayılması ile kahve ağacı yetiştiriciliği hızla büyümeye başladı. 17. yüzyılın sonlarına doğru seralarda kahve ağacı yetiştirme deneleri başarılı oldu. Bu ağaçlardan biri 1714 yılında Paris’ta XIV Louis’e hediye edildi. Bu tek ağaç milyonlarca kahve ağacının atası oldu.

20. yüzyılın başlarında Brezilya dünyanın en büyük kahve üreticisiydi. Bugün kahve üretiminin neredeyse tamamı Orta Amerika, Brezilya ve Güney Amerika’nın tropik bölümlerinden gelmektedir. Brezilya ile beraber genel kahve üretimi 150 milyon çuvala ulaşmıştır ve bu alanda Brezilya tek liderdir. Toplam üretimin 1/3 oranını kapsamaktadır.

Sonuç olarak Çoban Kaldi’nin keçisi o gün o bitkiyi yemeseymiş kahve gibi güzel bir içecekten mahrum kalabilirmişiz”

Dibeklihan Sanat Köyü’nde düzenlenen söyleşiye gelen katılımcılar yaklaşık 3 saat kahvenin tarihini dinledi. İlk çıkış noktasından günümüze kadar tüm dünyanın çeşitli şekillerde kullanımı aktarılan söyleşide katılımcılara dibek kahvesi de ikram edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz