Kaymakam Yılmaz: Bodrum’daki eğitim kalitesini hemen yükseltmeliyiz

0
649

2019-2020 Eğitim Öğretim yılının başlaması münasebetiyle Konacık Heredot Kültür merkezinde Güvenli Eğitim-Güvenli Okul başlıklı bir toplantı gerçekleştirildi.

Bodrum’daki okulların daha kaliteli ve daha başarı odaklı konularının ele alındığı toplantıya Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Milli Eğitim müdürü Aslan Korkmaz, İlçe Jandarma birim amiri, Bodrum emniyet müdürlüğü birim amiri, Okul Aile Birliği yetkilileri, Bodrum’da görev yapan muhtarlar, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Toplantıda bir açılış konuşması yapan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, yeni eğitim öğretim yılının öğretmenlere, öğrencilere ve tüm ülkemize hayırlı uğurlu olması temennilerini iletti. Bodrum Milli eğitim müdürlüğüne yeni atanan Aslan Korkmaz’a da başarılar diledi.

Açılış konuşmasının ardından Bodrum Kaymakamı Yılmaz yeni atanan Milli Eğitim müdürüne söz hakkı verdi.

Bodrum Milli eğitim müdürü Aslan Korkmaz kendisini kısaca şöyle tanıttı “1981 Konya  Kulu doğumluyum. Çeşitli ilçe ve illerde öğretmenlik yaptım. en son Ankara Çankayada okul müdürü iken bakanımızın ziyareti sonrası Bodrum’a atandım. Bodrum Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri ancak verilere baktığımızda eğitim konusunda biraz geride kalmışız gibi görünüyor. Bodrum’da 2019-2020 Eğitim Öğretim yılına hazırız ve okullarımızı açarak eğitime başladık. ufak tefek aksaklıklar var ekibimizle onları zaman içinde çözmeye çalışacağız. Biz Okul aile birliği ve okul müdürlerimizle gerekli görüşmeleri yaparak bir yol haritası çizdik. Bodrum’da 70 tane devlet, 45 tane özel toplamda 115 okulda 26 bin 700 öğrenci, 1420 öğretmen ile eğitim öğretime başladık. Toplantıya başlamadan önce 26 bin 200 olan öğrenci sayımız şuan 26 bin 700 oldu. Bodrum’un en büyük sıkıntılarından biri de sürekli artan nüfus. Bunu beldeye gelen tüm okul müdürleri ile paylaşarak yeni örencilere okul bulmamız için gerekli çalışmaları paylaştık ve en kısa zamanda yerleştirmelerin başlayacağını söyleyebiliriz. Her sene 10-15 bin öğrenci artışı yaşanıyor. Bodrum’da okul yapmak için arsa bulmada sıkıntı yaşanıyor. Hayır severlerin desteğiyle yeni okullar yapılmış ve yeni okullar ve altyapılarının hazırlanması için gerekli çalışmalarımızı tamamlayacağız. Yeni hayırseverlere kapımız açık destekler bekliyoruz. Biz devlet takımı olarak kendi bünyemizde gerekli çalışmaları yapıyoruz. Umurça mahallesi okulunda deprem ile ilgili bir hasar vardı gerekli çalışmaları bitirdik ve en kısa zamanda oraya yeni bir okul inşaatı başlayacak” dedi.

Servis ve kantin konularına değinen Bodrum İlçe Milli Eğitim müdürü Aslan Korkmaz “Geçtiğimiz yıl Dalaman’da bir kaza sonucu bir öğrencimizi maalesef hayatını kaybetti. Biz gerek müdürlerimize gerek rehberlerimize servislerde dikkatli olunması için talimatlar verdik. Okul kantinlerinde ise gerekli gıda hijyen denetimlere başladık” dedi.

Okul ve çevrelerindeki güvenliği jandarma ve emniyet güçleri ile birlikte gerekli denetimleri yapacaklarını kaydeden Korkmaz, alkol ve uyuşturucu konusunda da bir güvenlik zinciri oluşturulduğunu sık sık denetimlerin yapılacağını ifade etti.

Muğla’nın eğitim alanındaki durumunu analiz eden Bodrum Kaymakam Bekir Yılmaz,  Türkiye genelinde Muğla ilinin liseye yerleştirme hususunda birinci sırada olduğunu ancak bu başarının göreceli olduğunu hatırlatarak eğitimde matematik dersinin önemine vurgu yaptı. Matematik dersinde Türkiye geneli not ortalamasının 3 olduğunu belirterek öğretmenlerimizi bu konuda hassasiyete ve kendilerini sorgulamaları gerektiğine dikkat çekti. Yılmaz; “Neden matematikte bu kadar kötüyüz? Neden öğretemiyoruz? Her okulda, her sınıfta öğrencilere nasıl farklı bir şekilde eğitim vermeliyiz, matematiği anlaşılır kılabilmeliyiz” diyerek konuyu irdelemek gerektiğinin altını çizdi.

Okullardaki güvenlik kamera sistemlerinin iyileştirilmesi, okul çevresinin güvenliği ve taşıma ile servis araçlarına yönelik denetimlerin gerekliliği gibi önemli konulara da değinildi. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, kantinlere iç ve dış denetimlerin yapıldığını, ürünlerin sıhhıyeti ve kalitesinin kontrol edildiğini belirtti. “İş sağlığı ve güvenlik denetimini ilçenin yapacağını, yine bu konularda da polis ve jandarmayla güvenlik için el ele çalıştıklarını ifade etti

Okul çevrelerine yakın bölgelerde bulunan metruk meskenlerin de belediyeye bildirerek yıktırmaya çalıştıklarını, harabe görünen yerlerde kötü niyetlilerin barınmasının da önünü keseceklerini belirtti. Ekiplerin okul çevrelerinde düzenli devriye apacağını ve bu konudaki denetimlerin de sıklaştırıldığını ifade etti.

Ayrıca öğrencilerin en büyük sorunu olan teknoloji bağımlılığına çözüm olarak ise “Bir proje başlattık. Haftada bir gün tüm bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları kapatılacak. Veliler cihazların kapatıldığına dair imzalarını okula teslim edecekler” dedi.

Nüktedan tavrıyla sempati uyandıran kaymakam, bir katılımcı öğretmenin yeni açılan okullarında hiçbir sınıfta akıllı tahta olmadığını ve bunun günümüz eğitim şartlarında gerekli olan bir ihtiyaç olduğunu belirttiğinde “ tahta akıllı değilse, siz öğretmenler akıllı olun” diyerek ince bir espiri yaptı.

Geçmiş yıllarda alınan güvenlik tedbirleri ve önümüzdeki eğitim öğretim dönemine yönelik fikir ve düşüncelerini açıklamak isteyen katılımcılara söz hakkı veren Bekir Yılmaz, toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, Bodrum’da eğitim kalitesini artırmaya yönelik önemli çalışmalar yapılması üzerinde durduklarını seviyeyi günden güne arttıracaklarını kaydetti.

Heredot’taki toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz