“KEPÇEYİ GÖNDERİP HEMEN ORAYI DAĞITACAĞIM”

0
3016

Bodrum’un yeni belediye başkanı Ahmet Aras, ilk belediye meclis toplantısında ‘Kaçakla Mücadele Seferberliği” başlattığını belirterek kaçak inşaatlarla ilgili “kepçeyi gönderip hemen orayı dağıtacağım” dedi.

Başkan Aras, Belediye İmar Müdürlüğü bünyesinde Yapı Denetim Kontrol Zabıtası kurduklarını ve bu ekibin 7 gün 24 saat boyunca çalışarak Bodrum’daki tüm izinsiz, ruhsatsız, kaçak yapılara müdahalede bulunacağını söyledi. Aras, “1 Nisan Bodrum için milattır. Tüm kamu gücümle, kaçak yapıların üzerine gideceğim” dedi. Bu sırada STK temsilcileri ve vatandaşlar Aras’a alkışlarla destek verdi.

Bodrum Belediyesi’nin nisan ayı olağan meclis toplantısı, yeni başkan ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Herodot Kültür Merkezi’ndeki meclis toplantısına vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarından da yoğun bir katılım oldu. Belediye meclisine ilk kez başkanlık yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, gündem maddelerine geçilmeden önce yeni belediyecilik anlayışını anlattı. Aras, “Doğayı, çevreyi ve insanı odak alan bir belediyecilik” sözü verdiği konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Biz Bodrum’a artık baharı getirdik. Yazı da inşallah el birliğiyle getireceğiz. Bodrum’da yeni bir anlayış getireceğiz belediyeciliğe. Bu anlayış tamamen sonuç ve hedef odaklıdır. Tamamen vatandaş odaklıdır. Yol gösterici bir anlayıştır. Tamamen şeffaf bir anlayıştır. Hesap verebilir ve saydam bir belediyecilik anlayışından söz ettik tüm kampanyamız boyunca. Doğa, insan, çevre, hayvan, canlı odaklı olacak, ayrımcılık ortadan kalkacak. Eşitlik, adalet ve hukukun ön planda olduğu bir yönetim anlayışımız olacak. Sorunlar olduktan sonra değil, olmadan önce önlenmesiyle ilgili yapılacak işlerden söz ediyorum size.  Mevzuat ve hukuk doğrultusunda kararlar alacağız. Rüşvet, irtikap, iltimas gibi gayrimeşru hiçbir ilişkiye girilmeyecek. Belediyemizin kapıları tümüyle açık olacaktır. Belediyede iş takipçiliğine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Her şeyin kuralı, sistemi olacak. Biz altyapımızı buna göre hazırlıyoruz. Belediyemizde tamamen liyakat esaslı görevlendirmeler yapılacak. Adam kayırmacılık, yerli yabancı ayrımı olmayacaktır. Belediyemizin şiarı, tüm insanlarımız eşit şekilde değerlidir ve herkes aynı muameleye tabi tutulur.”

MAKAM ARAÇLARININ CAM FİLMLERİ SÖKÜLDÜ…

Ahmet Aras konuşmasında, Bodrum’u STK’lar ve paydaşlarla yöneteceklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Halkın belediyeciliğini yapacağız. Öncelikle imar müdürlüğümüzün kapısındaki turnikeleri söktük, makam araçlarının film camlarını söktürdük, vatandaşlarımızın makam araçlarında kimin olduğunu görmesinin önünü açtık. Teknik altyapısı başladı. Tüm belediyenin  bütçe, borç durumları, personel durumu, imar durum belgeleri, gerekli altyapı yapıldıktan sonra tüm imar planları vatandaşlarımızın hizmetine açılacaktır. Şu anda Bodrum’u ilgilendiren en önemli konu İmar Barışı adı altında Bodrum’u teslim almıştır. Dağları, tepeleri fütursuz dikilen beton bloklarla dolu. Bunların birçoğu izinsiz ve ruhsatsız. Şu anda korkunç bir yapılaşma ile karşı karşıyayız. Bunun için kesinlikle önlemler alacağız. Yatırımcının karşısında değiliz. Ancak yatırım projelerinizi Bodrum’un doğasına, tarihi dokusuna, insanına, denizine, kültürel ve sanatsal yapısına aykırı yapmayın, kesinlikle izin vermeyeceğiz. Hakları da ihlal etmeyeceğiz. Doğrunun yanında yanlışın karşısındayız her zaman. Bodrum’un değerleridir doğru olan. Özellikle sevgili mimar, mühendis arkadaşlarıma sesleniyorum. Lüften imar kirliliğine yol açan projelere kesinlikle imza atmayın sevgili arkadaşlar. Çok sevdiğim Bodrum insanımıza sesleniyorum. Asıl duyarlılığı sizlerden bekliyorum. Lütfen evinize iki oda fazla yapacağım diye güzel Bodrum’umuzu betonlaştırmayalım. İhtiyacı olan varsa Belediye’ye gelsin, sonuna kadar destek olacağız biz onlara. Ancak bizden izinsiz, Bodrum’un yapısına, kültürüne, değerlerine aykırı her şeye anında müdahale edeceğiz. Sonra bize kızmayın. Biz bunlara oy verdik, bunlar bizim kuyumuzu kazıyorlar diye düşünmeyin lütfen. Bunu yapmazsak, Bodrum tamamen betona teslim olacak.””Kepçeyi Gönderip Hemen Orayı Dağıtacağım”Başkan Aras 1 Nisanı milat olarak kabul ettiklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı;

“Bundan böle her tür kaçak uygulamaya müdahale edeceğim. Şu anda Yapı Denetim Kontrol zabıtası oluşturuyorum. 24 saat çalışacaklar ve kaçak olayına müdahalede bulunacaklar. Sakın ‘mühürlensin, ben onu sökerim, kimse müdahale etmez’ demeyin. Ben bütün kamu gücümle, bu yapıların üzerine gideceğim. Kepçeyi gönderip hemen orayı dağıtacağım. Bu bir kampanya olarak başlayacak. Bunları da bilboardlarda göreceksiniz. Oralarda bizim gülen yüzümüzü, sevgililer günü mesajlarımızı görmeyeceksiniz. Bilboardlarda bunları paylaşacağız biz. Büyük bir kampanya başlatıyoruz.”

18 Gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. 

Mehmet Can Meral

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz