Kimisi iyi kimisi olmaz diyor…

0
1192

Eskiden Baraz otelin bulunduğu yerin yıkılarak 2011 yılında Bodrum belediyesi tarafından Mahfel (Toplanma yeri) adı ile hizmete açılan Mahfel kafe, son günlerde yapılan tente sistemi ile yine gündeme geliyor. Özellikle sosyal medyada yankı uyandıran tente yapılma işlemi, vatandaşlar tarafında yapılmaması gerektiği yönünde paylaşımlara neden oldu. Bodrum barlar sokağı boyunca denizin ve gökyüzünün tek göründüğü yer olduğunu dile getiren vatandaşlar “Mahfel’e de tente koyuluyor halkın seyri kapanıyor” şeklinde paylaşımlar yapıyor. Mahfel’e yapılan çelik konstrüksiyon tente sistemini Feridun Büyükyıldız adlı vatandaş tente ile kapatılması durumuna şu sözlerle sitem ediyor.

“Bodrum belediyesi Barlar sokağının tek denize açılan yeri Belediyenin Mahfel Cafe’si. Burada bulunan otel halkın nefes alacağı bir alan oluşsun diye daha önceki dönemde yıkılıp yerine manzarası harika belediyenin halka hizmet ettiği yer haline getirildi. Bodrumun orta yeri. Belediyenin vitrini. Şimdi belediye seferber oldu bu manzarayı sözde tente ile kapatıyor, yarın o tentenin altı camla kapatılıp büyütülecek belediye kendi eli ile kalan tek açık alanı da yok ediyor. Başkan Aras bu yapılmadan önce esnafa sordurdu, esnaf ve çevredekiler “bu yapılmamalı” dedi ancak ona ne aktarıldı bilmiyoruz. Ya yanlış yapıyor, ya da yanlış yönlendiriliyor. Halkın bu kadar severek seçtiği başkanın yaptığı yanlışların tek nedeni olabilir kadrosunu yanlış kurması, yanlış yönlendirilmesi. Bu alan iki çalışanın estetik anlayışına bırakılacak kadar değersiz değildir. Bu alan profesyonel mimarların ve hatta sanatçıların gözü ile değerlendirilmeli, dünyanın en güzel manzarasını çelik konstrüksiyon ile kapatmak tüm prestijinizi kaybettirir”

Gönderiyi fotoğraflar ile birlikte sosyal medya hesabından paylaşan vatandaş, yapılan işin aşama aşama ilerleyerek, nihayetinde oturma alanının komple kapatılacağını öne sürüyor.

Öte yandan daha önce sadece şemsiyeler ile gölgelenen, kışın ise yağışlı havalarda içerde az bir alana müşteri girebiliyordu. Kafenin yaz başında Coca Cola sponsorluğunda iki yana açılan tente sistemi yaptırılmıştı. Ardında geçtiğimiz günlerde kış geldiği ve soğuk ve yağışlı havalarda müşterileri ağırlayabilmek adına bir dizi koruma alanı oluşturulduğu gözlendi. Dönem dönem farklı değişikliklere uğrayan mahfel kafe bir zamanlar dijital bilboard, banka atm’si ortaya ışık eşliğinde su fişkiyeleri denendiği de biliniyor. Geçen sene ise büyük beyaz şemsiyeler hem sahilde hem de kafenin gölgelenmesi için kullanılabiliyordu. Devamlı olarak değişim gösteren mahfel cafe de bakalım son durum nasıl olacağı merakla bekleniyor.

 

Mahfel’e yapılan tente ile kapatılan yeri ile ilgili yapılan bazı yorumlar ise şöyle

Kapatılmamalı 1 kapalı alan var zaten. 2 kişin in cin top atiyo 3 topu topuna kış ne kadar sürüyor? Ocak ayında dahi orada guneslenip kahve keyfi yaptığımı bilirim.

Tente yapilmazsa oturacak gölge yer bulamiyoruz. Onumuz deniz manzarasi. Bence yapilsin iyi olur.

Yazık oluyor camla kaplamak herkes açık yer arıyor.

Yurt dışında millet güneşe hasret bizse güneşten mi kaçınıyoruz.

Şemsiyeler çok şık.. Mahfel de Bitez belediye cafe gibi çirkinleşecek .. çok üzgünüm..

Bitez belediye kahfe özelligini kaybetmiş bir yerden öte birşey degil şu an deniz kenarında metal yıgını bır yer sahille bütünleşemeyen bir mekan denizin sahilin özgürlüğünü tadamadıgınız bir yer.

MAHFEL KAPATILMAMALI…HEM AÇIK HALİ GÜZEL…HEM DE BARLAR SOKAĞININ NEFES ALMASINI SAĞLIYOR… KESİNLİKLE KAPATILMAMALI….

Yazın yakıcı güneşten, kışın yağmurdan korunmak için iyi düşünülmüş. Bodrum’da her yerde manzara güzel.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz