Küçükse güzeldir…

Küçük bir bebek, bir kedi yavrusu, küçüçük bir uğur böceği, küçücük bir hediye, küçük bir sürpriz, küçük bir parça çikolata…. Küçük ve güzel şeyler böyle sürüp gider. İşte Haldun Genç de “küçükse güzeldir” mottosuyla tasarlayıp ürettiği mini Bodrum evleri ile yüzlerde küçük ama gerçek bir gülümseme yaratıyor. Sanatçının birbirinden değişik tam 29 kompozisyonu 30 Kasım’a kadar Hey Joe Bodrum’da (Bitez’de çok şirin ve hoş bir kafe) merak edenleri bekliyor.

Röportaj boyunca tasarlayıp ürettiği minicik evlerin (Mükemmel detaylara sahip evler gerçekten minik; yaklaşık 2 cm kadar) hayal dünyasını genişlettiğini sık sık gülümseyerek anlatan sanatçı, Bodrum ve kendisi ile ilgili duygularını şöyle belirtiyor:

“Balıkçı’nın ilk “Merhaba”sından sonra aklımız Bodrum’da kalarak şehirlerimize döndük. Şehir yaşamının bedelini mesai olarak ödedikten sonra Bodrum’da yaşama hayallerimiz, mandalina bahçelerinin üzerine inşa edilen havuzlu ve güvenlikli sitelere taşınmamızla gerçek oldu. İşte “küçükse güzeldir”deki tüm “hayali yerler” bu gizli vicdan azabı içinde Bodrum ve civarından toplanan doğal malzemelerle oluştu. Deniz kenarında, yollarda, patikalarda üstüne bastığınız ya da fark edemediğiniz her şey bu minik kompozisyonlarda kendine yer buldu. Sergideki tüm işlerde gizi detayları keşfettikçe yüzünüzde minik bir gülümseme oluşturabilirsem ne mutlu bana.”

Meraklısına: HALDUN GENÇ MÜGSF’yi bitirdikten sonra, otuz yıl reklam sektöründe hem yazan hem de çizen bir yaratıcı yönetmen olarak çalışmış. Beş yıl önce familyasını, binlerce kitabını, oyuncaklarını, home’unu ve office’ini toplayıp Bodrum’a yerleşmiş. Ve o günden beri geri dönme ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak için çalışıp duruyormuş.

Sergiyi gezdikten sonra o “minik gülümseme” yüzümdeydi ve Bodrum’a özgü bir şeyler yaratmak için çaba gösteren biriyle daha tanışmış olmaktan dolayı mutluydum.