Mehmet Nil Hıdır: Muğla hizmet bekliyor

0
790

Bodrum’da seçim trafiği adayların tanıtımları ve basın ile buluşmaları devam ediyor.

Bu sabah Bitez’de Bodrum basını ile kahvaltıda buluşan Ak Parti Muğla ekibi  bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Ak Parti Muğla büyüksehir belediye başkan adayı Mehmet Nil Hıdır, Ak Parti Bodrum belediye başkan adayı Dr. Tahir Ateş ve Ak Parti Bodrum ilçe başkanı Ömer Özmen ve partililer katıldı.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve ilk olarak söz alan Muğla büyükşehir belediye başkan adayı Mehmet Nil Hıdır şunları söyledi.

Ben yaklaşık bir buçuk aydır sahalardayım. Büyükşehir Belediye Başkanlığı noktasında ilk belediye başkanlığı yapan adaylardan birisiyim özellikle büyükşehir belediye başkanımız Osman Gürün, ardından Behçet Saatçi bağımsız aday olduğunu ifade etti ve ardından yanılmıyorsam önceki gün Bodrumumuzun da güzel insanı belediye başkanı Mehmet Kocadon Demokrat partiden Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı açıklamış oldu. Adaylarımızın hepsine başarılar diliyorum. Demokrasi özgür ülkelerin en güzel günleridir ve şölenidir. Burada ki yönetimlerde memnuniyet den yana olan vatandaşlar var ise devam etmelidirler. Değişimden yana olanlar ise önümüzdeki 5 yıla için doğru karar vermeleri gerekir. Gelecekteki 5 yıllarını bu şekilde tanzim etmiş olurlar. Ben kardeşce bir seçim geçeceği kanaatindeyim. Biz seçilemesek dahi vatandaşlarımızın haklarını savunmayacağımız anlamına gelmez. Biz özellikle Bodrum’da yaşanan sel felaketi ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Konu ile ilgili bir ihmal var ise onları projelendiriyoruz. Bu konuda merkezi hükümetimizin bize katkısı olabilecek ise il bakanlıklarımız ile görüşüyoruz. Muğla genelinde ve Bodrum üzerinde biz soruna odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah vakti geldiğinde biz vatandaşlarımıza projelerimizi anlatacağız” dedi.

Büyüksehir yasası ile birlikte bir takım anlaşmazlıklar yaşanan ilçeler olduğunu ve kendilerinin seçilmesi takdirde nasıl bir yol izleneceği sorulan Mehmet Nil Hıdır şöyle devam etti.

“90’lı yıllarda bu büyükşehir yasası gündeme geldi. Ak Parti’nin hükümetleri döneminde çıkmadı bu yasa. Dolayısıyla nüfusu 800 bini aşan iller büyükşehire geçmek zorunda idi. Biz 2000 yılında geçmemek için direndik ama yasaların sadece Muğla’ya özel olmadığı için bizde tüm Türkiye’de olduğu gibi büyükşehir yasasına geçmiş bulduk. Bence büyükşehir daha derli toplu çalışmak için uygun bir zemin. Eskiden bu işleri köy hizmetleri müdürlüğü yapıyordu. Özellikle karayollarının ana arterleri bölümüne karayolları bakıyordu. İlçe belediye başkanlıklarının ayrı makine parkuru kurmak zorunda kaldıklarından dolayı da kaynak israfı oluyordu. büyükşehir belediyesi iyi organize olursa ben 2004 ile 2009 yılları arasında il özel idaresi grup başkanlığı yaptığım dönemde bunu bütün Muğla’da hizmete dönüştürdüm. Bu dönemde 356 milyon liralık yaptığımız yatırımlar bugüne kadar köylü vatandaşlarımız kırsal alanda hala memnun ettiğini bugün de müşaade ediyorum. Ben Büyükşehir yasasının da Muğla için uygun bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Yeter ki ilçelerle koordine içerisinde çalışabilelim” dedi.

Muğla büyükşehir belediyesinin şuan ki mevcut yönetiminin dışında siz Ak parti olarak seçimi kazanırsanız bü tür sorunların ortadan kalkması ve CHP’li belediyeler ile nasıl bir uygulama içerisinde olacaksınız sorusunu da şöyle cevapladı.

“Bizim Ak Parti belediyecilik anlayışımızda umduğumuz seçildiğimiz günden itibaren veya milletimizin seçmiş olduğu kişiler ile rozetimizi çıkarıp milletimiz ile el ele vererek bölgemiz için gerekli tüm kordinasyonları saptama noktasında çalışmalarımızı başlatacağız. Hangi parti nereden çıkmış bakmadan o yere hizmeti götüreceğiz. Burada ayrımcılık söz konusu olmayacak ben bunu teminatını verebilirim. İktidar partisi olarak aday olmamızın temel espirisi de bu. Muğla büyükşehir belediyesinin çok büyük borçlarının olduğunu bizzat Osman Gürün başkan bana iletmişti. Bu borçlar sebebiyle de gerekli yatırımları yapamadıklarını ifade ettiler. Belki ilçe belediyelerinde en büyük sorunun bu olduğunu biliyorum. Geçmiş 5 yılda 500 milyonluk borç ödemesi önümüzdeki 5 yılda da 750 milyon liralık borç ödemesinden dolayı adeta büyükşehir belediyesi kilitlenmiş durumda. Oysa biz bu borvun kaynağını yakinen biliyorum. 2006 yılında sayın başbakanımıza bu borcun 960 milyon lirasını birlikler yasasına koydurduğumuz bir maddee ile biz affettirmiştik. Söz konusu belediye başkanlığımız bu borcun yapılandırmasını bozduğu için için ne yazık ki büyükşehirde bulunan 967 bin insanımıza su parası , atık parası, dolmuş parası yapı iskan ruhsatlarında alınan ücretlerin üzerine zam yapmak suretiyle ve daha pek çok belediyemizin yaptığı zamlarla kiralara yaptığı zamlarla vatandaşlarımızın omzuna yüklediğini müşaade ettik. Onun için biz gelir gelmez yapacağımız ilk iş belediyelerin borçlarını affeden sayın başbakanımıza bunu hatırlatmak ve borçları vatandaşlarımızın, Muğla’mızın üzerinden bir kara bulut gibi dolaşanı ortadan kaldırmak. Ondan sonra da kendi bütçemizden DSİ kanallarının açılması ve  yağmur deşarj kanallarının yenilenmesi, kanalizasyonlarımız, atık su tesislerinin makro plan düzeyinde önceliklerinin acil eylem planlaması çerçevesinde hazırlıklarına başlayacağız. Önümüzde mali bir sorun kalmadığı zaman hizmetleri yürütülmesi daha kolay olur. Aklımızın ötesinde bir art niyet olmadan, siyasi bir yaklaşım olmadan Bodrumumuz, vatandaşımızın hizmetleri öncelikli kabul edildiği zaman bu işlerin çok daha kolay gerçekleştiğini görebiliriz. Bizim ilk projemiz sevgi ve kardeşlik projemiz. Belediyelerdeki ayrımcılığı ve halkımızın içindeki kutuplaştırmaları ortadan kaldırarak belediyeleri bir hizmet merkezi haline dönüşmesi en önemli adımlarımızdan biri olacaktır.

Muğla’nın hizmete susadığını ve büyükşehir belediyesinin yatırım yapamaz konuma geldiğini dile getiren Mehmet Nil Hıdır şöyle devam etti.

Muğla insanının Ak Parti’ye kapılarını açtığını düşünüyorum. Muğlalı hemşehrilerimiz kıyı kesimlerinde Ak Partinin hizmetlerine susadığını düşünüyorum. Aynı siyasi partide olmasına rağmen aynı masada oturamaz konumundaki yönetimleri vatandaşlarımız bize yansıtıyorlar. Hatta bu iki kutuplu yarışta bıktık bu Mehmetlerin kavgasından diyerek serzenişte bulundular. Cumhurbaşkanımızın görevlendirdiği Mehmet Nil Hıdır kardeşiniz bu işlere yeni değil. Daha önce ege bölgesinde yaptığım siyasi ve yerel yönetimler bazında tecrübelerimizle de bölge halkına işlerimizi gösterdiğimizi düşünüyorum. dedi.

Ak Parti Bodrum belediye başkanlığı adayı DR. Tahir Ateş ise şöyle konuştu.

“Bodrum şu anda komadadır. Biz Bodrum’u labaratuvara aldık. İlk olarak teşhisimizi yapıp ona göre tedavi yapacağız. Teşhisi yapmadan hastayı tedaviye alırsanız hasta daha kötü olacaktır. Yoğun bakımda olan Bodrum’u gezdiğimiz her yerde 11 beldede yeni baştan ameliyata almak zorundayız. Yaptığınız işlerde pansuman önlemler alırsanız bu hiç bir işe yaramayacaktır. Biz sokakları görüyoruz ve sorunların farkındayız. Dikkat edin bir kez gelen bir daha gelmek istemiyor. Lağam kokuların olduğu, sürekli su baskınların yaşandığı. çöplerin toplanmadığı, suların sürekli kesildiği bir yere kim gelmek ister ki. Bu sorunların çözümlerini hepsi bizde mevcut. 15 yıldır Bodrum’da yaşıyorum ve yapılmayanlara şahidim. Atatürkçü olarak anılsa da Bodrum’da pek bir çalışma görünmüyor onu anımsatacak. Bizim Atatürkçü ve Milliyetçi kimliğimiz ortadadır. Göreve gelir isek Heredot kültür merkezini Atatürk kültür merkezi olarak değiştireceğiz. Belediye kafelerinin adlarını kurtuluş savaşında şehit olanların adlarını vereceğiz. Unutulmuş insanları yad ederek bu içtiğimiz çayları onlara borçlu olduğumuzu anımsayacağız. Bunu bir vefa borcu olarak yapacağız. Bir önemli projemiz de Turgutreis ile ilgili. Ona gerekli değeri vermediğimizi düşünüyorum. Turgutreis’in sülalesine ulaştık ve şu anda Amerika’dalar. Geldiklerinde onlarla konuşacağız. Güzel bir açılış yapacağız. Turgutreis büyük bir insan. Ona da hak ettiği yad etme konusunu ele alacağız. Ben kendime güveniyorum bu ameliyatı yapacağım” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz