Meydanda keşkek kazanı kaynayacak

0
956

Bodrum’un en yerel, en renkli ve zengin şenliği olan Karaova Bağbozumu Şenliği’nin 5’incisi 6 Eylül Cuma günü saat 19.00’da kortej yürüyüşüyle başlıyor.

Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Karaova-Der tarafından düzenlenen 5. Karaova Bağbozumu Şenliği, 6 Eylül Cuma günü kortej yürüyüşüyle başlayacak. Kumbahçe Meydanı’nda toplanacak olan kalabalık, davul zurna eşliğinde, Bodrum Belediye Meydanı’na yürüyecek. Aynı gün sabah saat 11.00’de Belediye meydanına dev keşkek kazanı kurulacak. Gün boyu pişirilecek olan Karaova’nın geleneksel lezzeti keşkek, akşam kortej katılımcılarına ve meydanda toplanan binlerce kişiye ikram edilecek.

Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk, Bodrum’un renkli kültürünün bir sembolü haline gelen Bağbozumu Şenliği’nin üç gün boyunca yarımadayı coşturacağını belirterek “Açılış kortejimize tüm halkımızı bekliyoruz. Esnafımıza, vatandaşımıza Karaova’nın üzümlerini, domateslerini ikram ederek yürüyeceğiz.  Şenliğimizin resmi açılışı ise 7 Eylül Cumartesi günü saat 10.30’da Mumcular’da olacak. Hafta sonunu Karaova’nın yemyeşil doğasında, yöresel lezzetleri tadarak geçirmek isteyen herkesi bekliyoruz” dedi.

KARAOVA MUTFAĞI CANLANIYOR

Karaova Bağbozumu Şenliği, 6-7 ve 8 Eylül tarihlerinde gündüz ve gece etkinlikleriyle Bodrum’a ayrı bir coşku yaşatacak. Unutulmaya yüz tutan lezzetlerin ve yöresel yemeklerin tadılacağı şenlikte, yemek yarışmaları, konserler düzenlenirken, Karaova bağlarında ise şenlik ateşleri yakılacak. Bağbozumu şenliğinin açılış günündeki ilk konser Mumcular Atatürk Meydanı’nda Karaova Halk Korosu tarafından verilecek. Meydanı dolduranlar koronun ardından aynı zamanda Kars Ardahan Belediye Başkanı olan Faruk Demir’in türkülerine eşlik edecek. Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan konserlerde sahne alacak olan Faruk Demir bu konserden elde edeceği geliri Ardahanlı öğrencilere burs olarak aktaracak.

BAĞDA ŞENLİK ATEŞİ VE SENEM DİYİCİ’NİN MÜZİĞİ VAR

Aynı gün saat 22:00’da ise bir başka şenlik ateşi Dörttepe köyündeki Mor Salkım bağlarında yakılacak. Bu bağda buluşacak olan Karaovalı üzüm yetiştiricileri ve şarap üreticilerinin müthiş tatlarına sanatçı Senem Diyici’nin eşsiz yorumu eklenecek. Bu yıl ilk kez düzenlenen bu bağ konseri gelecek yıllarda Karaova’daki diğer bağlarda sürdürülecek. Karaova’da şenlik ateşi ve müziğin sesi hiç eksik olmayacak.

KAPANIŞ KONSERİNDE EGE TÜRKÜLERİ SONER OLGUN’UN SAZINDAN YÜKSELECEK

5.Bodrum Karaova Bağ Bozumu Şenliği’nin kapanış konserinde ise Mumcular’dan yükselecek ege türkülerinin melodileri, yine egenin dört bir yandan duyulacak. Kendisi de Fethiyeli olan Soner Olgun doğduğu topraklarda sazını eline alacak. Çok özel bir sahne performansı olan Soner Olgun’un söyleyeceği “Kerimoğlu” ile Atatürk Meydanı’nda olmak şimdiden heyecan verici bir bekleyiş olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz