Neyzen Tevfik Doğum Gününde Anıldı

0
154

Bodrum Belediyesi tarafından Neyzen Tevfik’i anma programları kapsamında Heredot Kültür merkezinde bir konser verildi.

Bodrum Belediyesinin destekleriyle Selçuk Yazıcı tarafından organize edilen Neyzen Tevfik Anma Konseri Heredot Kültür merkezinde müzikseverlere buluştu. Sanat yönetmenliğini dünyaca ünlü Arp Sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun yaptığı Neyzen Tevfik Anma konserinde ‘’Neyzen Tevfik Müzik Topluluğu’’ olarak; Neyzen Şükrü Fırat, Rebabî Mehmet Refik Kaya, Udi Bülent Okan, Kanuni Savaş Özkök ve Tabla Sanatçısı Gürkan Özkan sahne aldı.


Ayrıca Neyzen Tevfik’in Nihavend saz semaisinin yanı sıra Neyzen’in ‘’Geçer’’ şiirine Cinuçen Tanrıkorur’un yapmış olduğu beste, Bülent Okan tarafından seslendirildi. Savaş Özkök ise Neyzen’in ‘’Mukaddes Günah’’ şiirine yapmış olduğu bestesini icra etti. Konserin ilk eseri, Şirin Pancaroğlu’na ait beste ‘’Küllerinden’’ ile dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılandı.


Neyzen Şükrü Fırat ve Arpist Şirin Pancaroğlu tarafından Johann Sebastian Bach’ın ‘’Siciliano’’ eseri ney, arp ve tabla ile ilk defa icra edildi. Konuklar konserin son eseri olan, bestesi Şirin Pancaroğlu’na ait Neveser Sirto ‘’Günaydın’’ ile müziğe doydular.

Öte yandan müzik, edebiyat, tiyatro, okuma ve workshopları içeren Uluslararası Neyzen Tevfik festivali yapılması planlandığı da paylaşıldı. Sonbaharda yapılması planlanan bu festivalde yazar Şebnem Pişkin’in de senaryosunu yazdığı bir tiyatro oyununun sahneleneceğinin müjdesi verildi. Heykeltraş bir hanımefendi sanatçılara birer Neyzen heykeli hediye etti.

2 saat süren konser güzel beğeni toplarken, yoğun alkışlarla son buldu.

Yazar Şebnem Pişkin (Sağda) Neyzen için yazdığı tiyatro oyunu tebriklerini kabul ederken.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz