Tandoğan Uysal İsveç’ten bildirdi

0
1461

Uzun zamandır İsveç’te yaşayan ve Bodrum’da da bir işletmesi bulunan Hürriyet gazetesinin eski temsilcilerinden Tandoğan Uysal Pandemi süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İsveç halkının gönüllü olarak eve kapandığını aktaran Uysal Stockholm’den gözlemlerini paylaştı. 10 milyon nüfusun bir çoğu gönüllü olarak eve kapanmış ve çalışanların işyerlerinden aldıkları maaşının yüzde 80’ini devletin karşıladığını aktardı.

Avrupa’nın birçok ülkesinde koronavirüsten korunmak için tecrit ve gönüllü karantina uygulanırken yalnızca bir ülkede hayat normale yakın seyrediyor.Uzun kış aylarından sonra havaların ısınmasıyla halk başkent Stockholm’de kafelerin, restoranların dışında oturabiliyor. Aileler Mariatorget Meydanı’nda dondurmalarını yiyor, gençler de kalabalık sokakların kaldırımlarında içeceklerini yudumluyor. Şehrin bir diğer köşesinde de gece kulüpleri bazı hafta sonları açılıyor. Ama 50 kişiden fazla katılımlı etkinler yasaklanıyor. Fiziki mesafe korunarak yaşam devam ediyor.

İsveç bütün dünya ülkelerinden önce salgınla yaşamayı öğrendi

Tandoğan Uysal İsveç’in başkenti Stoclkholm’de yaşayan 1 milyon nüfusun bir çoğunun hasta parası aldığını ifade ederek şunları söyledi.”Burada yaşayanların bir çoğu gönüllü olarak eve kapandı. Devlet pandemi sürecinde herhangi bir yasak koymadı. İnsanların kendileri sorumluluk alarak evlerinde vakit geçiriyor. Ülkenin ağırlıklı çalışan kesimi devletten ödenek alıyor. Rapor aldığınızda iş yerinden aldığınız maaşın yüzde 80’ini kişiye veriyor. Kişi 3 hafta evde kaldıktan sonra ayda bir defa işe gidiyor ve ilgili kişilere görünerek ne durumda olduğuna bakılıyor. Kişi talep ettiği sürece hasta parası alıyor ve bu süreç böyle devam ediyor.

Başbakan ilk günlerden ulusa seslenişte halka rahat olmasını ve maddi yönden bir sorun olmayacağını belirtti.

İsveç başbakanı Stefan Löfven pandemi başlamasının ardından ulusa seslenerek morallerini yüksek tutması ve süreci en rahat şekilde atlatılacağı çağrısını yaptı. Dünya ciddi bir dönemden geçiyor. Herşeye rağmen yaşlılardan uzak dursakta ilişkimizi kesmememiz lazım. Onlarla sık sık irtibatta olarak manevi destek olmalıyız. İnsanlar dilerlerse işe gidecek, gitmeyene ödenek çıkartacakları şeklinde bir konuşma yapıldı. Metro, tren istasyonlarında ülkenin her yerinden kendinizi kötü hissediyorsanız evden çıkılmaması anonsu yapılıyor. Panik yok burada. Sosyal refah bilincinde halk eskisi gibi biraz daha az dışarı çıkarak yaşama devam ediyor. İnsanların geneli de bu çağrıya uyuyor. Öyle sanıyorum ki bir süre sonra bizim ülkede de yaşam normale dönebilir. Bütün dünya bu konuda ilk günden beri süreci bu şekilde yürütmeyi başaran İsveç’i örnek alıyor. Bir şekilde bununla yaşamayı öğrenecektik. İsveç bunu ilk yapan bir ülke. Restoran veya kafelerin kapanması çağrısı yapılmadı. Bireyler bilinçli olarak bir takım önlemler alarak süreci ilerletiyor. Süreçte hızla aşamalar kaydediliyor. Öyle sanıyorum ki bir süre sonra Türkiye’de de normal yaşam yine aşamalı olarak devam edecek. Önlemler alınıp dışarıya öyle çıkılacak. Zaten tüm avrupada bunu başlattı bir süredir. Aşama aşama kötü hava ortadan kalkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz