Usta oyuncu Yıldız Kenter yaşama veda etti

0
653

Akciğer rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakıma kaldırılan Türk tiyatrosunun 91 yaşındaki usta ismi Yıldız Kenter, yaşama veda etti. Akşam saatlerinde İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede saat 19’da gelen haber ile sevenlerini üzüntüye boğdu.

Başımız sağolsun…

 

YILDIZ KENTER KİMDİR?

Yıldız Kenter 11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul’da doğdu. Asıl adı Ayşe Yıldız’dır. Annesi İngiliz Olga Cynthia (Turkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını aldıktan sonra adı Nadide Kenter olarak değişmiştir) ve babası Türk diplomatı Ahmet Naci Kenter’dir. Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümünü sınıf atlayarak bitirdi. On bir yıl Ankara Devlet Tiyatrosunda çalıştı. “Rockefeller” bursu kazanarak, American Theatre Wing, Neighbourhood Play House ve Actor’s Studio’da oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Devlet Konservatuvarı’na hoca olarak atandı.

Verdiği bir röportajında şunları söylemişti…

“Babam Müslüman annem Hristiyan idi. Bizim evde ” Yalan söylemeyeceksin, “ ”Çalmayacaksın, ” ”Vicdanını temiz tutacaksın, ” İnsanlara yardım edeceksin ” … bunlar konuşulurdu ; işte bunlar bizim dinimiz oldu. Hepimizde Allah korkusu vardır ama dinden dolayı değil, annemizden babamızdan aldığımız telkinlerden dolayı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya giriniz